Цветанов: Да кажат един случай, когато съм осъществил контакт с лице от организираната престъпност

В България много са силите, които искат да има дестабилизация, като започнем с политическата класа, опозицията, организираната престъпност. Но престъпността не е така толерирана и не е в такива зависимости с политическата класа. Днес имаме ясна политическа воля.
Така вътрешният министър Цветан Цветанов отговори на искането на опозицията да подаде оставката си след стрелбата пред Съдебната палата по Златомир Иванов - Баретата. От БСП и ДПС заявиха, че твърденията на вицепремиера, че е пречупил гръбнака на организираната престъпност са се оказали напълно неверни. Заради това опозиционните партии поискаха дори оставката на премиера.
"Нека кажат един случай, в който министърът на вътрешните работи е осъществил контакт с лице от организираната престъпност", отвърна Цветанов в ефира на TV7 тази сутрин, цитиран от "Фокус". Той заяви, че правителството няма да направи крачка назад в борбата с тежката организирана престъпност.
„Разликата между предишното министерство и сегашното е, че сега колегите имат цялата техническа свобода и когато някой сгази лука, цялата държавна машина работи срещу него”, добави министърът.
Той отправи критика към предишните управляващи, които по думите му са позволили на престъпниците да израснат през годините и да станат "вековни дървета".
Цветанов за пореден път постави въпроса за законовите празноти, които допускат осъдени на първа инстанция да излежават присъдата си вкъщи, вместо в ареста. Вече и той, и Бойко Борисов заявиха, че ако Баретата е бил в ареста след присъдата му на първа инстанция, нямаше да се стигне до стрелбата по него.
"Ако липсва съдебна ефективност, няма как само полицията да се пребори с престъпността", подчерта Цветанов.
Запитан защо управляващите не променят законите, за да не се стига до подобни случаи, министърът отвърна, че и при сегашните правни норми прокурорът има възможност да поиска промяна в мярката за неотклонение на осъдения.
След бягството на Братя Галеви обаче Върховният касционен съд излезе с тълкувателно решение, в което обяви, че постановяването на осъдителна присъда и налагането на ефективно наказание не означава непременно, че мярката за неотклонение на подсъдимия трябва да бъде изменена в задържане под стража.
"Ние винаги се оправдаваме със законодателството, давам пример - започва дело срещу Алексей Петров, когато има съмнение за промяна на свидетелските показания, ние сме сезирани и се иска промяна на мярката за неотклонение", каза още Цветанов.
Той разказа, че през 2009 година е била изпратена жалба до президентството от един от подземните босове, който сигнализирал за нередности в ДАНС, споменавайки Алексей Петров и неговото обкръжение в агенцията, а също и Златомир Иванов. В информацията се разказвало за среща между двамата, в която било обсъждано разпределението на наркопазара. Въпросното писмо не било взето под сериозно внимание и е изпратено в архива.
Според Цветанов, Петров и Златко Баретата в началото били тандем, но после всеки тръгнал по своя път като мислел, че може да е по-велик и така започнало съревнование между тях.
По другите обвинения на ДПС - че МВР е опорочило разследването за нападението над Ахмед Доган, вицепремиерът каза: „За всички е ясно, че той (Октай Енимехмедов - б.р.) не е имал за цел да убива Доган, имал е за цел да направи една публична политическа демонстрация. За да убиеш някой, трябва да излезеш с годно оръжие. След съответните експертизи стана ясно, че са негодни боеприпасите, той е търсил по-скоро звуковия ефект”.
източник: dnes.dir.bg
*Кирилизиран коментар!
*Кирилизиран коментар!
*Кирилизиран коментар!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.