Чуждестранните медии относно парламентарните избори у нас

12 май 2013 16:00   3980 прочита
Българите започнаха да гласуват на оспорваните и напрегнати предсрочни избори, отбелязват светвните агенции. Сн.: БГНЕС
Българите започнаха да гласуват на оспорваните и напрегнати предсрочни избори, отбелязват светвните агенции. Сн.: БГНЕС


Българите започнаха да гласуват на оспорваните и напрегнати предсрочни избори, отбелязват светвните агенции. Сн.: БГНЕС

В България се провеждат парламентарни избори, за които проучванията на общественото мнение не предвиждат ясен победител, съобщават световните медии. Всички отбелязват скандала с откритите 350 хиляди незаконни бюлетини.

Масови протести срещу ниските стандарти на живот и широко разпространената корупция принудиха правителството на дясноцентристката партия ГЕРБ да подаде оставка през февруари. Подготвителният период преди изборите обаче беше белязан от апатия на избирателите и обвинения за измами, пише Би Би Си като съобщава, че вчера прокуратурата е открила в печатница 350 хиляди незаконни бюлетини.

Предизборната кампания вече беше помрачена и от разкрития за незаконно подслушване на политици, припомня британската медия, цитирана от БНР.

Българите започнаха да гласуват на оспорваните и напрегнати предсрочни избори, които се очаква да доведат до политическа безизходица и нови протести в най-бедната страна-членка на Европейския съюз, коментира телевизия Ал Джазира. Апатията сред гласоподавателите е широко разпространена, а предизборната кампания беше помрачена от скандал с незаконни подслушвания и обвинения за измами. Очаква се избирателната активност да бъде под 50 процента.

Без краен победител на днешните избори, българските избиратели ще се изправят пред ужасен сценарий на несигурност, коментира Анадолската агенция. Проучване на общественото мнение в България предполага, че няма да има победител на парламентарните избори днес, което означава, че най-бедната страна-членка на ЕС ще трябва да състави коалиционно правителство.

Българската опозиция подозира властта във фалшифициране на бюлетините. Това се казва в информация на телевизия "Евронюз" за днешния вот у нас като отбелязва скандала с конфискуваните фалшиви бюлетини.

С информации за подправените бюлетини и нажежената изборна обстановка в България днес излизат и редица немскоезичните медии. Те говорят за калната предизборна битка, но и за трудностите, очакващи страната след изборите, предаде БГНЕС.

350 000 подправени бюлетини бяха иззети в печатница, чиито собственик е съпартиец на оттеглилата се от власт бивша управляваща партия ГЕРБ. Опозицията говори за опит за преврат. Това съобщават западногерманското обществено Радио- и телевизия ВДР, както и кореспондентът на АРД от Виена Щефан Ошват. Неговият репортаж предава атмосферата на напрежение в страната след откриването на подправените бюлетини, както и реакции на партийни лидери за случилото се.

В информация на агенция ДПА се добавя и това, че австрийски институт е натоварен да извърши контролно преброяване на бюлетините, както и че наблюдатели на ОССЕ следят днешните избори поради опасения за манипулации и купуване на гласове.

България е застрашена от застой и хаос, смята швейцарското издание "Ханделсцайтунг". След зимата на българското недоволство иде пролетта на политическата блокада, пророкува изданието и цитира български политолози, според които изборите не могат да доведат до политическа стабилност, защото по всяка вероятност няма да е лесно да се състави ново правителство.

Нашумелият скандал с подслушванията, според "Ханделсцайтунг" е насочил вниманието на избирателите към взаимните обвинения по време на предизборната борба, вместо към факта, че в България липсват рецепти за справяне с кризата.

А проблемите са повече от парливи. Познавачът на България Франк Щир изброява някои от тях в "Тагесшпигел": Как да се задвижи стагниращата българска икономика, как да се увеличат ниските средни доходи на българите, възлизащи на около 400 евро, какво може да се направи, за да се повишат мизерните средни пенсии от по 100 евро, без да се навреди на икономиката? И как да се овладее огромната безработица? Всичките тези въпроси не получиха почти никакъв отговор, пише изданието, разяснявайки по-нататък разразилата се афера на "Българския Уотъргейт".

"Бедна, но еврофилска" - е наречена България в материала на Михаел Мартенс, публикуван във Франкфуртер Алгемйне Цайтунг. Разочарованието на много българи от техните партии и политици подхранва едно еврофилство, което не се среща на друго място в общността, заключава Мартенс и цитира данни, от които излиза, че до 70% от анкетираните от "Алфа Рисърч" българи одобряват ЕС и работата на неговите институции. За разлика от Гърция, където местните хора протестират срещу опекунството на ЕС, смятайки го за поведение на колонизатори, повечето от българите гледат положително на контрола, осъществяван от ЕС над страната им. Така най-бедните европейски граждани са и най-ентусиазираните европейци, се казва в статията.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар