България заема 57-мо място от 187 държави в света според индекса на ООН за човешкото развитие



Класацията отчита финансовото състояние на хората, качеството на здравеопазване и образование, продължителността на живота. Сн.: Bulphoto
България губи позиции и заема 57-мо място от 187 държави в света според индекса на ООН за човешкото развитие, съобщи хърватската държавна агенция Хина, цитирана от БНР и БТА. .
В доклада, оповестен в края на 2011 година, страната ни е на малко по-добра позиция - 55-то място.
Индексът на човешкото развитие (ИЧР) се основава на допускането, че благосъстоянието зависи от няколко фактора, не само от финансовото състояние. Освен данни за личните доходи той взема предвид и мерките в областите на здравеопазването и образованието. От тази гледна точка целта на развитието не е икономическият растеж, а създаването на среда, в която хората да живеят дълъг, здравословен и творчески живот, посочва Програмата на ООН за развитие.
ИЧР е стандартизирано средство за оценяване на благосъстоянието и най-вече на детското благополучие.
На първите три места тази година са Норвегия, Австралия и САЩ. В първата десетка влизат още: Холандия, Германия, Нова Зеландия, Ирландия, Швеция, Швейцария и Япония. На последните места са Демократична република Конго и Нигер.
Хърватия е на 47-о място, Румъния - на 56-о, Черна гора - на 52-о, Сърбия - на 64-о, а Босна и Херцеговина - на 81-о.
Индексът е разработен през 1990 г. от пакистанския икономист Махбуб ул Хак и се използва от 1993 г. в годишния доклад на Програмата на ООН за развитие, предаде БГНЕС.
ИЧР оценява средните постижения на дадена страна в следните три основни аспекта от човешкото развитие:
Продължителност на живота и здравословен начин на живот, който се преценява според вероятната продължителност на живота към момента на раждането;
Знание или равнище на образованието, което се преценява според степента на грамотност на възрастните;
Жизнен стандарт.
Според данните на доклада, хората в България живеят средно по 73,6 години, като отделят средно 10,6 от тях за образование. На всеки 100 души в страната се падат по 164,9 абонати на фиксирани и мобилни услуги, а на всеки отделен българин - по средно 6,6 тона емисии въглероден диоксид.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.