България изостава сериозно в ключови класации



Напредъкът на България към постигането на добри показатели в класациите е твърде бавен и несигурен. Сн.: БГНЕС
Слаби, посредствени и добри резултати показва България в осем международни класации в сравнение с другите страни от ЕС.
Слаби резултати (между 40-60%)
В индексите за възприятие на корупцията и този за право на собственост оценката на България е едва половината от максималната и далеч от тази на първенеца в ЕС и за двата индекса - Финландия.
Посредствени резултати (между 60-70%)
Индексите за конкурентоспособност, отворен бюджет, икономическа свобода (Херитидж) и условия за правене на бизнес класират България по-близо до първенците както в ЕС (Финландия, Великобритания и Дания за последните два индекса), така и в света.
Добри резултати (70-80%)
В индексите за икономическа свобода (Фрейзър) и човешко развитие България се представя добре, като оценката ѝ е около ¾ от максималната и доста по-близо до тази на водещите страни в ЕС - Финландия и Холандия.
Институтът за пазарна икономика, изготвил прегледа на осемте индекса, констатира, че първенците в класациите имат едни от най-високите средни доходи на човек от населението.
В България напредъкът в тази посока през последните години е бавен и несигурен, като не липсват сфери, в които дори се върви назад, заключава ИПИ.
Институтът предлага редица мерки, като намерението е да се скъси дистанцията между България и лидерите в международните класации.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.