Борисов отиде в парламента за смяната на Вучков с Бъчварова

Премиерът Бойко Борисов пристигна в парламента, където ще се гласуват оставката на Веселин Вучков и номинацията на Румяна Бъчварова за нов вътрешен министър.
Освен министър-председателя, в пленарната зала са самите Вучков и Бъчварова, както и почти всички министри.
За заседанието се регистрираха 190 депутати, съобщи БНР.
Гласуването за оставката на Вучков и за избора на Румяна Бъчварова ще бъде общо. Нужно е обикновено мнозинство - повече от половината гласували. БСП и ДПС обявиха, че като опозиция ще са "против", а ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичният фронт (те са общо 126 депутати) ще подкрепят промените в кабинета.
Борисов лично представи от трибуната номинацията на Бъчварова с няколко изречения.
В началото на обсъждането депутатите приеха БНТ и БНР да излъчват на живо. Пръв думата поиска лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който обаче не заговори по темата, а настоя премиерът да обяви неутралитет и България да не участва в операции на НАТО.
Председателят на НС Цецка Цачева заяви, че това е злоупотреба с право и разпореди камерите да бъдат изключени. След като Сидеров приключи изказването си, камерите бяха включени и дебатите продължиха.
Пръв думата взе Атанас Мерджанов от БСП, който заяви, че това решение е плод на натиск и попита кой е опитал да преметне Борисов и да овладее службите с ченгеджийски номера.
"Ние ще гласуваме против, защото и на децата е ясно, че Румяна Бъчварова ще бъде шеф на МВР само номинално, някой друг ще взема решения. Искаме да знаем кой ще е това. Ако това е самият Борисов, то по-честно ще е да съвмести постовете премиер и вътрешен министър. Вместо да провеждате реформи, произвеждате скандали. Номинацията на г-жа Бъчварова е продукт на някакво надхитряне, тя няма потенциял, защото от нея нищо няма да зависи", каза още социалистът.
След него говори Росен Петров от "Български демократичен център", който обяви, че тяхната ПГ ще подкрепи Бъчварова. Той отбеляза, че човек извън системата може много по-добре да погледне на нея.
"Ако аз бях станал министър, както се говореше по едно време, щях да нося целите негативи на това - познати, шуробаджанащина, щях да си назнача мой човек за главен секретар, нямате съмнения в това, нали?", пошегува се Петров и се обърна към Бъчварова:
"Защо да не овладее системата най-накрая една жена, която е умен човек. Съжалявам, че не станах аз, но ви пожелавам успех".
Малко по-късно Бойко Борисов излезе от залата. Не е ясно дали ще се върне, но дебатите продължават.
В негово присъствие от РБ заявиха подкрепата си за Бъчварова.
"Не е шега, че е време жена да застане начело на МВР. Но това не е джендър баланс, това е скъсване с манталитетен модел. Много е важно за нас, че Бъчварова остава вицепремиер по административната реформа”, каза Радан Кънев.
Той добави, че още преди изборите са били наясно, че ще подкрепят не отделни хора за министри, а принципи, програма и смелост за реформи.
Красимир Каракачанов обяви от името на ПФ, че ще подкрепят Бъчварова, но ще настояват някои въпроси да бъдат приоритет за МВР. Той изброи битовата престъпност, която „е заляла 2/3 от България" и нелегалната емиграция, заради която оградата по българо-турската граница трябва "да се изгради възможно най-бързо".
Веселин Вучков подаде оставка заради първоначалния отказ на Бойко Борисов да смени главния секретар и председателя на ДАНС. Министърът направи това в деня, в който на посещение у нас беше шефът на ФБР, което ядоса премиера. Той обвини Вучков в "ченгеджийски номера", но министърът обясни, че си тръгва заради недоверието на Борисов, който дни наред отказвал да разговарят.
Румяна Бъчварова вече обяви, че няма да сменя зам.-министри. В нейните правомощия е да предложи на кабинета нов главен секретар на МВР, който ще бъде назначен с указ на президента.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.