Борисов: ЕС ще помогне, ако бежанската вълна ни удари

Полагаме големи усилия, за което всички в ЕС ни благодариха и ако недай Боже вълната удари нашите граници, ще имаме европейската подкрепа.
Именно това имаше предвид канцлерът Меркел. Тук всички интерпретираха, че едва ли не за пари, България иска да докара бежанци.
Това каза по bTV премиерът Бойко Борисов в обяснение на следните думи на канцлера на Германия Ангела Меркел:
"България заяви, че е подложена на огромен миграционен натиск. Нямаме нищо против, ако България желае да разкрие такъв център (за регистрация на мигранти - б.р.), ще получи същата подкрепа от ЕС, както Гърция и Италия. Не искаме да налагаме нещо на България, страната сама заяви, че има проблем и предложи, това е разбираемо."
"Обясних всичките ни проблеми. На базата на това какво ще се случи, Меркел е готова да помогне на България", заяви Борисов.
"Благодаря на г-жа Меркел за разбирането. Ако бях казал, че в България няма проблем, няма бежанци, тя нямаше да каже това. В България има проблем", каза премиерът.
"Положих огромни усилия, за да ни чуят че взимаме всички мерки и ни е страх, европейските лидери са чули за нашия проблем. Положих денонощни усилия да направя нещо добро за държавата", каза още Борисов.
Бежанската вълна и посоките
7-8 млн. се надигат от Сирия, има такива данни, заяви министър-председателят и подчерта, че бежанците търсят спасение в първата държава, в която са успели да се преместят, а не избират крайната си дестинация. Според него има много въпросителни около бежанците, защото едва 40% от тях са сирийци.
На всеки му харесва в Германия и Швеция, коментира Борисов и добави:
"Предишното правителство и ние сега пазим надеждно границата и затова целият бежански поток минава през Турция, Гърция, Македония, Сърбия, Хърватия, Словения, Унгария, Австрия, Германия, Швеция - това е маршрутът."
България предприема мерки за опазване на българските граници, но по този начин единствено "подпира тази вълна". "Ако станат 8-10-12 млн. бежанци, както са прогнозите за следващите месеци, действително е много притеснително", коментира Борисов.
"Загрижеността на ЕС е огромна, всичко това едва сега започва", каза премиерът.
Атака срещу премиера?
По думите му България предпочита да не ѝ се случи това, което се случва в Турция и не иска пари. Тезата, че е отишъл на срещата на върха, за да иска пари за бежанците, била планирана атака срещу него.
Всички колеги разбраха, че в момента нашият проблем не е толкова голям, колкото на Италия и Гърция. Полагаме големи усилия, за което всички ни благодариха и ако недай Боже вълната удари нашите граници, ще имаме европейската подкрепа.
Според Борисов е ясно, че българите не искат бежанци и дори се страхуват. В същото време бежанците не искат да остават у нас, защото ще се наложи да работят, но на нашия пазар се предлагат само непривлекателни работни места, като например овчари, шофьори.
„Проблемът на Европа не зависи от Европа, трябва Русия и САЩ да се разберат. Ако не се разберат, ние ще сме жертвите на една глобална политика. Ако не се разберат, както направиха за Иран, само лоши неща ще се случат в Европа”, смята Борисов.
Медии бухалки
На въпрос на водещия имало ли е объркване какво е питана в Брюксел Меркел, какво е разбрала тя, какво е казала после Борисов отговаря:
"Тя си има едни медии бухалки, които задават такива въпроси и после сами си отговарят, сами си раздухват скандал, така че който е искал да чуе, е чул, който не е искал няма и да чуе. Така че да им влизаме само в темата няма смисъл. Вчера отделих време, просторно обясних, обясних, обясних."
Премиерът: Промените в Конституцията не са орязани
Промените в Конституцията не са окастрени, заяви категорично премиерът Бойко Борисов по повод "историческия компромис" между партиите за съдебната реформа.
На първо четене проектът мина с изненадващо мнозинство от 184 гласа, но от АБВ и ДПС заявиха, че за следващите две гласувания ще дадат подкрепа, само ако бъдат променени квотите в прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.
От двете партии настояват политическата квота да не доминира над тази на редовите прокурори.
От Реформаторския блок обаче държат на това и твърдо заявиха, че няма да направят повече компромиси, след като вече някои от предложенията им бяха орязани, за да се стигне изобщо до гласуване.
"Не вярвам от РБ да си мислят, че само това, което те казват, е правилно. С Христо Иванов работя от самото начало и цялата програма ние сме го защитили в МС, вкарали сме в НС и до онзи ден стоях зад всяко едно негово решение. Не всяко нещо, което РБ твърди, е обезателно правилно. Да вземем прокурорската квота, защото тя е ябълката на раздора иначе по нищо друго няма проблем, всичко е решено", коментира днес Борисов пред bTV.
Той бе категоричен, че ще има 100% независима прокурорска система, българският главен прокурор ще бъде 100% независим и с огромна права – "може да задържи за 72 часа премиер, министър, всеки”.
Премиерът уточни, че с партиите са се разбрали между първо и второ четене всичките тези аргументи да бъдат защитени и да се стигне до най-доброто решение.
По повод друг спорен въпрос - за явното гласуване във ВСС, Борисов подчерта, че съдийските гилдии не искат това.
„Аз съм за явно гласуване, ако РБ са за явно, аз съм за два пъти по-явно. Това, което ще се прави като промени на Конституцията, ще позволи съдиите сами да избират началници. Това ще бъде първият голям и важен успех”, добави той.
Вчера и главният прокурор Сотир Цацаров изненадващо се обяви в подкрепа на явното гласуване, въпреки че доскоро беше на обратното мнение. Той заяви и готовност за парламентарен контрол върху дейността на главния прокурор, дори да бъде изслушван в парламента. И двете предложения фигурираха в първоначалния вариант на проектозакона, внесен от правосъдния министър, но отпаднаха по настояване на ДПС и АБВ.
По този повод днес министър Христо Иванов заяви пред БНР, че постигането на компромис за явното гласуване във ВСС между първото и второто четене няма да е изненада. Но подчерта, че няма промяна, която да даде мълниеносен резултат.
По думите му сега е добър момент докладът на ЕК да констатира една важна стъпка напред, макар и по един доста дълъг път.
"Чакаме Венецианската комисия да даде своето становище. Сесията ще бъде на 23 октомври, но те поеха ангажимент в по-ранен срок да имат неофициално становище. Надявам се, че докато стигнем до второ четене, ще видим осъзнаване, че трябва политическата класа да вземе решение как ще изглеждат нещата. Всичко клони към жълтата част на спектъра в новините, такъв е медийният пейзаж", каза още Иванов.
Той уточни, че не е време за черни сценарии и отново ще проведе консултации с всички партии.
източник: dnes.dir.bg
Ами нали сами си ги избрахте. И рипахте по площадите. Какъвто народа такива и управниците. Ако позволявате на такива идиоти да ви го... тогава за какво изобщо говорим? 26 години ви е****а до така степен че половината измряхте а вие чак сега го разбрахте. Съчувствувам но не мога да помогна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.