Бойко Рашков: Измислица е, че се подслушва поголовно

21 февруари 2015 11:15   3710 прочита
Бойко Рашков: Хората, които вършат престъпления, знаят, че може да ги подслушват и взимат мерки. Сн.: БГНЕС
Бойко Рашков: Хората, които вършат престъпления, знаят, че може да ги подслушват и взимат мерки. Сн.: БГНЕС


Бойко Рашков: Хората, които вършат престъпления, знаят, че може да ги подслушват и взимат мерки. Сн.: БГНЕС

Бойко Рашков, председател на Националното бюро за контрол на СРС, заяви, че е измислица, че у нас се подслушва поголовно и безразборно.

"В нашата страна я няма нагласата, каквато например имат някои западни страни да се контролира масово и да се събира абсолютно всичко, независимо дали информацията е необходима", коментира пред в. „24 часа” Бойко Рашков, председател на Националното бюро за контрол на СРС.

Той обясни, че е доста сложна процедурата и тя е вид спирачка срещу масова употреба на тайни способи.

Годишно броят на хората, спрямо които са използвани СРС, е по-малък от броя на обвиняемите лица, твърди той.

През 2014 г. в сравнение с 2013 г. броят на използваните СРС и на лицата, спрямо които са приложени, намалява, категоричен е Рашков.

По думите му на не повече от 9000 души през миналата година е повдигнато обвинение след употреба на СРС-а.

За изтеклата година не сме получили много сигнали и жалби от граждани с въпрос дали срещу тях са използвани СРС. Нарушенията се отнасят както по отношение на органите, които искат разрешение, така и по отношение на тези, които разрешават прилагане на СРС, съобщи той.

Той обясни, че в един от случаите искането и разрешението за прилагане на СРС е насочено към лица, за които няма абсолютно никакви данни, че са участвали в каквото и да било престъпление. Рашков посочи, че по нашия закон, за да се иска използване на СРС за определен човек, трябва да има първоначална информация, от която да може да се направи предположение, че той е извършил или ще извърши престъпление.

В конкретния случай такава не е била налице, но СРС са използвани.

В друг случай е поискано и получено разрешение от съдия за деяние, което е било престъпление, но към момента на изготвянето на искането и даването на разрешение е било декриминализирано, т. е. заличено в Наказателния кодекс. Това означава, че в правния мир вече не е имало такова престъпление, поясни той.

"Навремето като следователи до 1997 г. не използвахме СРС и смея да твърдя, че се справяхме много добре с доказването на престъпления. После на спецсредствата започна да се гледа като на панацея - едва ли не ще докажем бързо и всичко. Тази еуфория вече отшумя", отбелязва още Бойко Рашков.

„Случаите, когато се събират доказателствени материали със СРС, са редки. Все пак е глупаво да подценяваме хората, които вършат престъпления - те много добре знаят, че може да бъдат наблюдавани секретно и вземат предпазни мерки. Затова не трябва да се учудваме, че веществените доказателствени средства, които се изготвят чрез СРС, са по-малко и понякога не служат за разкриване на истината. Но това не трябва да бъде критерий”, коментира още той.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар