Бизнесът потвърди, че ще спира производства за час на 26 юни

Работодателските организации ще осъществят планираните протести въпреки желанието на правителството да се намерят решения на проблемите в енергетиката.
Това се разбира от разпространена от тях позиция след срещата на представители на бизнеса, синдикатите и правителството под председателството на министър-председателя Бойко Борисов.
"Въпреки отбелязания напредък в процеса на установяване на реалните проблеми за дефицити и дисбаланси в сектора, както и демонстрираното от страните желание за намиране на устойчиви решения, ние отчитаме, че сме едва в началото на този процес. Ето защо ясно и категорично заявяваме, че ще продължим с планираните от нас действия, включително масово спиране на производства в продължение на един час на 26 юни - между 11.00 и 12.00 ч., с което ще дадем недвусмислен сигнал за намеренията си да гарантираме необратимост на реформаторските процеси, да подкрепим усилията на ресорните министри да започнат жизненоважните промени в сектора и да се противопоставим на установените с години модели на безконтролни кражби и злоупотреби", се посочва в позицията, цитирана от БТА.
След срещата вчера и преди декларацията, председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев каза, че организациите на работодателите ще призоват своите членове за това протестът в петък да бъде изцяло в подкрепа на реформите и да е символичен.
В общата деркларация на бизнеса се отбелязва, че участниците в срещата са потвърдили ангажимент за реформа в сектора, чиято крайна цел е да се постигнат параметри, които да позволят на КЕВР да преразгледа цялостния ценови модел.
Целта е да се постигне баланс между интересите на заинтересованите страни и въздържане от промени в цените както за стопанските, така и за битовите потребители.
Набелязани са конкретни мерки, засягащи:
ограничаване на модела на субсидиране на ВЕИ,
високоефективните комбинирани производства
дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия, включително чрез адекватни законодателни инициативи,
управлението на държавните дружества в сектора,
разработването на активни търговски политики за реализация на електроенергията на вътрешния и външния пазар.
На срещата е утвърдено изграждането на контролен обществен орган за разработване и мониторинг на реформите в сектора, включващ ресорните министри, осъществяващи реформата, и представители на работодателските и синдикалните организации.
Общественият съвет ще е форма на контрол върху цялостната реформа, ще търси оптималните решения, ще работи интензивно с достъп до информацията, която е нужна, за да могат и синдикатите, и работодателите да боравят с едни и същи данни и числа, поясни идеята председателят на КНСБ Пламен Димитров.
Правителството поема ангажимента за редуциране на разходите в държавната енергетика с по 10% годишно за период от три години. Ние сме против прибързани решения и решения под натиск. Българското правителство също е против повишаване цената на електроенергията. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев след срещата вчера, на която се стигна до обща позиция цената на електроенергията за бизнеса да не се повишава.
КНСБ: Регулация на частните предприятия
Цените на тока могат да се стабилизират само с регулация на частните предприятия в енергетиката, обяви по БНР Пламен Димитров.
"Частните предприятия до едно - ВиК, газцентрали, заводски централи продават на регулируемия пазар, и неговата цена, на всеки един производител, е над тази, на която продават държавните предприятия на свободния пазар. За мен това е най- яркото доказателство, че всичко останало не е важно, важно е какво получава потребителят", коментира той.
Днес се очаква, с промени в Закона за енергетиката, депутатите да дадат възможност на енергийния регулатор да отложи с един месец влизането в сила на новите цени на тока, което трябваше да стане от 1 юли.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.