Би Би Си призова политиците да не се бъркат в редакцията

Би Би Си поиска от британските политици да спрат да влияят на редакционната й политика.
Председателят на управителния и регулаторен орган на Би Би Си Рона Феърхед отправи този апел в писмо, публикувано във в. "Индипендънт", предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"Обществеността вижда необходимостта от независим надзор и регулация и иска с това да се занимава отделен орган, който представлява абонатите, а не политиците", заяви Феърхед.
Тя отбеляза "засилващата се в последните години склонност на някои комисии да повдигат пред ръководството на Би Би Си въпроси за редакционни решения".
Според Феърхед британската обществена медия е с все по-тежки финансови ограничения и е изправена пред най-сериозните външни предизвикателства откакто съществува.
Британски медии съобщават, че правителството на Великобритания е поискало от Би Би Си да се въздържа от проевропейска реторика при отразяването на събития с наближаването на референдума за бъдещото членство на страната в ЕС, който е насрочен за юни 2016 г.
Според медиите на 15 юни министърът на културата, медиите и спорта Джон Уитингдейл е изпратил на Рона Феърхед писмо, в което е настоял за "балансирано и непредубедено отразяване" на събития, за да не се повлияе на резултата от референдума. По този начин властите са приели позицията на британските евроскептици, които настояват референдумът да протече "при най-високи стандарти", отбелязва ТАСС.
Британски медии съобщиха също, че по време на предизборната кампания за парламентарните избори на 7 май редица високопоставени представители на Консервативната партия "са били крайно недоволни от репортажите на Би Би Си", обвинявайки обществената медия в "непростими пристрастия към лейбъристите".
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.