Австрия призна арменския геноцид, Турция реагира остро



Австрия призова Турция да признае за геноцид престъпленията, извършени срещу арменците през 1915 г. Сн.: EPA/БГНЕС
Австрийският парламент прие декларация, в която използва думата "геноцид" по повод 100-годишнината от изтребването на 1,5 милиона арменци в Османската империя
Декларацията "ще остави трайни петна" в отношенията между Турция и Австрия, заяви в отговор турското външно министерство.
Австрийският парламент запази вчера минута мълчание в памет на жертвите на арменския геноцид, съобщи Франс прес, цитирана от БТА. Това се случва за пръв път в страната, някогашен съюзник на Османската империя и в която тази формулировка не е призната официално, отбелязва агенцията.
На 24 април 1915 г. започват гоненията, прераснали в геноцид, заяви социалдемократката Дорис Бурес, председател на долната камара в парламента.
"В името на историческата отговорност, предвид това, че Австро-Унгарската монархия е била съюзник на Османската империя през Първата световна война, наш дълг е да определим тези ужасяващи събития като геноцид и да ги осъдим като геноцид", се подчертава в текста на декларацията, представен пред журналисти.
"Задължение на Турция е да се изправи почтено пред болезнените страници от историята си и да признае за геноцид престъпленията, извършени срещу арменците по време на османската империя", се допълва в документа.
Декларацията, подписана от лидерите на шестте парламентарно представени формации (управляващите Социалдемократическа и Народна партия, крайнодясната Австрийска партия на свободата, партия "Зелени" и две малки либерални парти), не беше гласувана и следователно няма правна стойност. Тя бележи само първата символична крачка към признаването в Австрия на геноцида, посочва агенцията.
Армения приветства декларацията. С това Австрия допринесе съществено към благородната кауза да се предотвратят нови геноциди и престъпления срещу човечността, заяви в комюнике арменският външен министър Едуард Налбандян.
Анкара негодува
"Декларацията относно събитията от 1915 г., публикувана днес с подписите на председателите на парламентарните групи на политическите партии в австрийския парламент, е повод за огромно негодувание от наша страна", отговори МВнР на Турция, цитирано от Ройтерс и БТА.
"Австрийският парламент няма нито правото, нито компетентността да обвинява турската държава в престъпление по начин, противоречащ на правото и историческата истина", се казва в изявлението на външнополитическото ведомство.
Министерството допълва, че в декларацията дори не се споменават мюсюлманите, загубили живота си в същия период, което "е ясен признак за дискриминация на религиозна основа".
В знак на протест Анкара извика за консултации посланика си във Виена.
В свое изявление руският президент Владимир Путин заяви, че на 24 април ще се отбелязва тъжната годишнина, свързана с геноцида срещу арменския народ - "едно от най-страшните и драматични събития в историята на човечеството".
Кремъл изрази надежда, че Анкара ще се отнесе с разбиране към посещението на Путин в Ереван за възпоменателните церемонии на 24 април за отбелязването на 100-годишнината от масовите убийства на арменци.
Русия се обяви против проявите на геноцид
Русия се обявява срещу всякакви прояви на геноцид и призовава световната общност да им се противопоставя.
Това написа Владимир Путин в приветствието си към участниците в днешната възпоменателна вечер в Москва "Свят без геноцид", предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"Позицията на Русия е била и продължава да е обективна и последователна: не може да има оправдания за масово унищожение по национален признак", отбеляза Путин.
"Международната общност е призвана да направи всичко, за да не се повторят никога и никъде подобни злодеяния", подчерта Путин, като напомни, че 24 април ще се отбелязва тъжната годишнина, свързана с геноцида срещу арменския народ - "едно от най-страшните и драматични събития в историята на човечеството".
Новите поколения арменци и другите народи от региона трябва да живеят в мир и съгласие и да не познават "ужасите, до които водят разпалването на религиозна вражда, агресивният национализъм и ксенофобията", каза руският президент.
"Сто години по-късно прекланяме глави пред паметта на всички жертви на тази трагедия, която в нашата страна винаги са възприемали като собствена болка и беда", отбеляза Путин.
Кремъл изрази надежда, че Анкара ще се отнесе с разбиране към посещението на Путин в Ереван за възпоменателните церемонии на 24 април за отбелязването на 100-годишнината от масовите убийства на арменци.
БТА съобщи, че турските власти не са разрешили на президента на босненската Република Сръбска да прелети над Турция на път за Армения.
Президентът Реджеп Ердоган същевременно обвини Армения, че планира да "обиди Турция" на церемониите на 24 април.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.