Агенцията по храните стартира засилени проверки преди празниците



От началото на година агенцията по храните е направила 260 000 проверки в различни магазини. Сн.: МЗХ
Инспекторите следят за хигиената в магазините, в това число и на продавачите.
Според тях обичайна гледка са продавачи, които не използват ръкавици и пипат непакетиарни храни с голи ръце - например, сирене кашкавал или месо, съобщи bTV.
Според проверяващите, това е практика най-вече в малките квартални магазинчета. Санкцията за подобно нарушение е от 500 до 1500 лева. Освен с ръкавици, служителите зад щанда трябва и да са с прибрани коси и да нямат бижута. Дългият маникюр също не е препоръчителен.
Друго често срещано нарушение е неправилно съхранение на храните в търговските обекти.
"Редовно пазарувам и трябва да заявя, че нашите продукти са доста по-качествени от вносните. БАБХ не контролира цените, правим съвместни проверки с колегите от НАП и Икономическа полиция, те си гледат финансовите документи", коментира преди дни директорът на Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ ) Йордан Войнов.
Изключително опасно е предлагането на храните по интернет. За това решихме, че всеки, който иска да прави това, трябва да има регистриран търговски обект, независимо дали е склад или магазин, както и да има специализиран транспорт. Не препоръчвам да се пазарува храна онлайн - това крие голям риск за здравето, посочи Войнов.
От началото на година агенцията по храните е направила 260 000 проверки в различни обекти из цялата страна.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.