97,79 млн. лв. тръгват към малкия и средния бизнес



Завод за гипс в село Кошава, който е построен с безвъзмездно финансиране по оперативна програма “Конкурентоспособност”.
97 791 500 лв. влизат безвъзмездно, но скоростно в малкия и средния бизнес. 83 122 775 лв. от тях са европейско финансиране, а 14 668 725 са от бюджета.
Преди дни министерството на икономиката обяви старта на еврофинансиране за технологичната модернизация на микро-, малки и средни предприятия. За тези пари могат да кандидатстват 306 000 действащи фирми, които попадат в тази категория. Те осигуряват 1 375 000 работни места, или 75,6% от общата заетост и са 99,8% от всички предприятия в страната, пише 24 часа.
Често пъти обаче този бизнес се сблъсква с пазарни несъвършенства, постоянно изпитва
трудности с набирането на капитал или кредитен ресурс.
Ограничените им възможности ги отдалечават от нови технологии и иновации. Липсата на пари се отразява негативно на ефективността на производството им заради остаряло оборудване и липса на капацитет за производство.
Според данни на ЕС от края на 2010 г. в малките и средните предприятия производителността е над два пъти по-ниска, отколкото в големите, а българските се нареждат на едно от последните места в Европейския съюз. Това се казва в мотивите при стартиране на процедурата.
Обявлението на министерството е от 30 октомври, а срокът за подаване на документи е 23 декември, 17,30 часа, или остават по-малко от два месеца. Така че скоростно микро-, малките и средните фирми, които искат да купят нови машини и технологии, трябва да направят проектите си.
На какви пари ще разчитат?
За проекти на микропредприятията са предвидени 5,5 млн. лв. Малките предприятия ще усвояват 35 млн., а средните - 57,291 млн. лв. Предвижда се 70% от стойността на един проект да е безвъзмездно финансиране, а 30% - от фирмите или от източници, които изключват публично подпомагане.
Минималната помощ, която може да получи едно микропредприятие, е 100 000 лв., а максималната - 500 000.
При малките предприятия минимумът е 200 000 лв., а максимумът - 1 000 000.
Минималното финансиране при средните предприятия е 300 000, а максималното е - 2 млн. лв.
Парите предимствено ще са за инвестиции. Възможна е комбинация инвестиции и услуги. Финансиране само на услуги не се предвижда.
Кои се допускат?
Основното изискване е кандидати да са микро-, малки и средни предприятия. Те не могат да подават проекти съвместно с партньори или други организации, както и не могат да подават повече от 1 проект.
Трябва да са със седалище в България, да са пряко отговорни за изпълнението
на дейностите по проекта, а не да са посредници. Клонове на местни или чуждестранни юридически лица не се допускат до участие в процедурата за подбор на проекти.
Ако бъде установено, че едно предприятие се е декларирало погрешно като микро-, малко или средно и е класирано за безвъзмездната помощ, тя ще му бъде отказана. Ако по време на процедурата то е преминало в друга категория, също няма да получи финансиране.
Има и специфични критерии за кандидатите.
0 Да имат минимум 3 приключени финансови години (2010, 2011, 2012-а) преди датата на обявяване на процедура за подбор на проекти;
0 Да са реализирали нетни приходи от продажби през последната приключила финансова година (2012 г.):
- Микропредприятия - 150 000 лева
- Малки предприятия - 300 000 лева
- Средни предприятия - 750 000 лева
0 Да развиват основната си икономическа дейност в секторите:
- Преработваща промишленост;
- Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения;
- Професионални дейности и научни изследвания.
С предимство ще бъдат финансирани (като получат допълнителен брой точки) кандидати, които развиват високотехнологични и средновисокотехнологични производства, както и предприятие от подсектор "научноизследователска и развойна дейност".
Проектите трябва да се изпълняват на територията на страната. Задължително е да осъществят поне една от целите:
- Стартиране
на нова дейност
в отрасъл,
допустим по настоящата процедура, в допълнение към досегашната дейност;
- Разширяване на дейността на съществуващо предприятие;
- Диверсификация на продукцията на съществуващо предприятие чрез добавяне на нови допълнителни продукти;
- Фундаментална промяна на цялостния производствен процес в съществуващо предприятие.
При инвестиции е допустимо парите да се влагат в придобиване на оборудване, което е дълготраен материален актив, и на дълготрайни нематериални активи за целите на проекта.
При услугите се позволява да се наеме консултант за изготвяне на проектното предложение. Допустими са и разходи за визуализацията му. Предвижда се и финансиране на одита на проекта, но само ако сумата е над 750 000 евро.
Срокът за изпълнение на проектите е 12 месеца от подписване на договора за безвъзмездно финансиране.
Какви проекти
са недопустими
В насоките за кандидатстванеза тези 98 млн. лв. са изброени и какви дейности и проекти се недопустими и няма да могат да се финансират с безмъзмездна помощ.
Една от бариерите е, че не могат да получат европари дейности, чието изпълнение е стартирало преди влизането в сила на договора. Изключение се прави за консултанските услуги.
Без финансиране остават и дейности, които са изпълнени след крайния срок на проекта, с изключение на финансовият одит, който е при суми над 750 000 евро.
Същото важи и ако проектът вече е получавал безвъзмездно пари от други публични източници, например - по програмата за селските райони.
Забранено е купуване на оборудване втора употреба.
Няма да се финансират ремонти на сгради и производствени помещения.
Извън безвъзмездната помощ остават купуването на общо компютърно оборудване и софтуер за фирмата, на машини, лицензи и патенти, които не са за нуждите на проекта.
Няма да се дават пари за участие в семинари, работни срещи, изложения, както и за суровини и материали. Недопустимо е и купуване или наемане на транспортни средства и съоръжения.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.