757 969 ученици и 68 891 учители започнаха година на промени

Записаните първокласници в страната за новата учебна 2015/2016 година са 64 841, като общо учениците от първи до 12-и клас са 757 969.
От тях в дневна форма на обучение са 721 707 ученици, на които ще преподават 68 891 учители, обяви министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, цитиран от БТА.
Окончателният брой на децата, записани в първи клас, ще стане ясен след 15 септември, уточни заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева. Тя отбеляза, че от тези близо 65 000 първокласници в страната около 11 000 са децата, постъпващи в първи клас в София-град.През миналата учебна година първокласниците в София бяха с около 500 повече от сегашната учебна година, отбеляза Кастрева.
Министър Танев заяви, че готовност за започване на новата учебна година има във всичките 2564 училища в страната, като изрази увереност, че са завършили ремонтите и в тези 57 училища, в които те продължаваха преди първия учебен ден.
Осигурени са и безплатните учебници от първи до седми клас в училищата, като за новата учебна година са преработени букварът за първи клас и учебникът по "Човек и общество" за четвърти клас.
По традиция преди първия учебен ден вече са ясни и датите за организирането на националното външно оценяване в седми клас. На 18 май 2016 г. ще се състоят държавният зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ) в 12-и клас и националното външно оценяване по БЕЛ в седми клас. На 20 май е насрочен вторият държавен зрелостен изпит в 12-и клас и външното оценяване по математика в седми клас.
Матурите в 12-и клас през май 2016 г. вече ще са на модули
През новата учебна година ръководството на образователното министерство предприема мерки, за да се спре с изнасянето на информация от държавните зрелостни изпити в 12-и клас и с преписването на тях. Затова матурата по БЕЛ в 12-и клас през май 2016 г. ще бъде разделена на три модула, съобщи Ваня Кастрева.
Сега зрелостниците по БЕЛ се явяват на тест с 41 въпроса, като 41-ият от тях е за написването на интерпретативно съчинение или есе по зададена тема.
"Идеята ни е последният 41-ви въпрос да бъде съобщаван на зрелостниците след приключването на предишните два модула", обясни Кастрева.
Тя отбеляза, че тези процедури ще бъдат разписани в заповед на министъра на образованието.
С въвеждането на модули на матурите по никакъв начин не се нарушава учебно-изпитната програма, защото в съдържателен аспект няма да има промяна за държавните зрелостни изпити по всички предмети, коментира заместник-министър Кастрева.
Тя каза, че идеята за модулите на матурите е обсъдена с министър Танев и със специалисти по различни учебни предмети и това е модел, който вече се прилага няколко години успешно при националното външно оценяване в седми клас.
Кастрева припомни, че седмокласниците на външното оценяване по БЕЛ и по математика работят по първия модул и едва след това получават материалите за втория модул.
Възнамеряваме да приложим този модел от седми клас и при държавните зрелостни изпити в 12-и клас, като експертите по отделните предмети ще определят продължителността на всеки от учебните предмети, по които учениците могат да положат държавни зрелостни изпити, каза Ваня Кастрева. Тя отбеляза, че и на сегашните матури зрелостниците нямат право да излизат от изпитната зала в рамките на един час. Целта е с новите мерки да не може да се изнася информация от матурите, обясниха от МОН.
МОН ще вземе сериозни мерки за сигурността при организацията на матурите през май догодина, заяви министър Танев. Той отбеляза, че по негово настояване и за първи път на изпитите ще присъстват родители в училищата, но не в изпитните зали на самите матури.
Внезапни проверки за фиктивно записани ученици
От Министерството на образованието и науката съобщиха, че през новата учебна година ще има внезапни проверки в училищата за фиктивно записани ученици.
"Ще бъдат правени внезапни проверки по маршрути, които няма да бъдат предварително съобщавани", заяви министър Танев. Той съобщи, че е започнала предварителна проверка, като засега само в 16 училища, специално избрани, са установени 505 ученици, които са били фиктивно записани. Половината от тези ученици са в самостоятелна или във вечерна форма на обучение, като заради тези нарушения има наказани училищни директори.
По повод на т.нар. мъртви души в училищата "продължавам да държа на криминализирането или на по-специалното вписване в Наказателния кодекс на тези случаи", обяви министър Танев.
Според него една от мерките срещу фиктивното записване на ученици е чрез намаляване на броя на учениците, необходими за запълване на паралелките. В повечето училища са необходими минимум 18 ученици, за да се запълни една училищна паралелка. Ще се опитаме да сведем малко този брой на учениците, за да бъде той легитимен, но въпросът е финансов и е необходимо съгласуване с Министерството на финансите, обясни министър Танев.
След голямата учителска стачка през есента на 2007 г. училищата се финансират чрез делегирани бюджети, като получават средства по единните разходни стандарти за издръжка на учениците. Средният стандарт за ученик е около 1400 лева годишно.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.