500 000 души остават без джипита



Около 500 000 българи ще останат без личен лекар догодина. Причината е, че през юни 2014-а изтича 15-годишният срок, в който семейните доктори трябваше да защитят специалност "Обща медицина". Ако не са го сторили, те нямат право да имат своя собствена практика и не могат да продължат да работят като джипита, съобши Труд.
Близо 500 са общопрактикуващите лекари, които имат приблизително между 500 и 1500 пациенти и не са се записали да специализират или нямат една от посочените специалности, допуснати като изключения (това са "Вътрешни болести", "Педиатрия" и "Спешна медицина").
"Изходът за тези 500 доктори е да отидат да работят в практиката на лекар с придобита специалност", обясни пред "Труд" доц. Любомир Киров, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари. Негови колеги допълниха, че отивайки при колега с тапия, положението на този без нея е като на обучаващите се хирурзи. Те имат право да участват в операции, но не и да ги извършват сами.
Задаващата се липса на 500 джипита е доста тревожна на фона на незаетите над 500 места за джипита в страната, намиращи се в неактрактивни райони като Северозапада, пограничните или отдалечените региони. А живеещите там българи са принудени да пътуват с километри до доктори в по-големи населени места.
"Голямата драма в сектора е, че принципно лекарите и медсестрите намаляват, което ще се превърне в голяма драма и за пациента", каза още доц. Киров. Той съобщи, че дори съседна Македония, която не е в ЕС, вече е взела мерки. Тя е осигурила достойни парични стимули за семейните доктори с призната специалност, което вече е довело до наплив към нея.
"Лошото е, че последствията пак ще са на гърба на пациента. А лекарите ще намерят начин какво да правят", заяви д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Според него неравенствата в оказването на доболнична помощ ще се задълбочат. "Трябва да се намери изход, може би пак да се удължи срокът за специализация, както преди 3 години", каза Хасърджиев.
Няма да се подпише рамков договор за догодина
Има риск лекарският съюз да не подпише рамковия договор, защото Надзорният съвет не фиксира всеки месец 5% от оперативния резерв да отиват за болниците, а реши да са "до 5%".
Идеята е в месеците, в които дейността е по-слаба, да се дават по-малко средства. Лекарите са против, защото така цените на някои пътеки няма да вдигнат.
Това стана ясно вчера на обяд. А малко след края на заседанието на Надзорния съвет се разбра, че лекарският съюз ще заведе дело срещу него, тъй като здравната каса отказва да води преговори със съсловието за разпределението на средствата за здраве. Това означава и че рамковият договор за догодина няма да бъде подписан, каквото предположение пред "Труд" направи председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов още в четвъртък. Той обясни, че Надзорният съвет вчера не е съберал задължителният кворум, за да се дебатира по рамковия договор. Лекарите са категорични, че така се саботира здравната система.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.