12 сътрудници на ДС работили в Министерски съвет, един все още е началник-отдел

Комисията по досиетата обяви имената на 12 сътрудници на бившата Държавна сигурност, работили в администрацията на Министерския съвет.
Проверени са 125 души - главните секретари, генералните и заместник генералните директори, началниците на отдели и сектори в централната и териториалната администрация на изпълнителната власт.
От тях досиета имат Красимир Райдовски, Михаил Михайлов, Стоян Денчев, Еди Емирян, Никола Балтов, Христо Матанов, Иван Димитров, Илия Кръстелников, Панто Пантев, Христофор Христов, Цонко Цонков и Генчо Генчев, който единствен все още е началник на отдел.
За бившия шеф на пресцентъра на правителството на Жан Виденов - Красимир Райдовски, вече се знае, че има агентурно минало. Той е бил щатен служител на Първо главно управление на ДС. Назначен е на 30.10.1968 г. за разузнавач III степен и постепенно стига до началник на отделение през 1985 г. Междувременно през 1976 година е бил обучаван 10 месеца в разузнавателна школа в СССР.
Името на пресдиректора на кабинета на Иван Костов - Михаил Михайлов, също беше оповестено още миналата година при проверка на служителите на Народното събрание, където той също е работил. Михайлов е бил вербуван през 1980 г. и е бил агент на Шесто управление на ДС, познато като политическата полиция на ДС, под името Пешко. Сред документите в досието му фигурира собственоръчно написана и подписана декларация за сътрудничество - обещание и документи от ръководилия го щатен служител. Михайлов е снет от отчет през 1990 г.
Бившият вицепрезидент на “Мултигруп” проф. Стоян Денчев, който в момента е ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии, също има досие в качеството си на началник-отдел в правителството на Филип Димитров през 1991-1992 г. и главен секретар в кабинета на Любен Беров през 1993 г. Той е бил агент на Второ управление на ДС под името Симеонов. Вербуван е през 1988 и снет от отчет през 1990 г.
Никола Балтов - говорител в правителството на Жан Виденов, е бил вербуван през 1986 г. като секретен сътрудник с агентурното име Попов за Второ главно управление. Няма данни да е свален от отчет.
Журналистът Еди Емирян, който беше в пресцентъра на правителствата на НДСВ и Тройната коалиция, е вербуван през 1978 г. за Шесто управление като агент Боян. Също няма данни да е свален от отчет.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.