10 политически сили си извоюваха правото на годишна държавна субсидия



Светльо Витков не би трябвало да има интерес от предсрочен вот, тъй като ще получава над 400 хил. лева годишно от субсидията. Снимка: БГНЕС
В парламента може да влизат само 4 политически сили, но точно 10 си извоюваха правото на годишна държавна субсидия. Ако няма предсрочни парламентарни избори, десетте формации на година ще получат от данъкоплатеца 30,7 милиона лева субсидия или за 4 години – над 120 милиона лева. Това означава, че всеки пълнолетен българин годишно ще финансира развитието на политическите партии, независимо дали ги харесва или не, с по 4,42 лева.
Според неокончателните резултати на база 96 на сто обработени протоколи в ЦИК, годишна субсидия ще вземе всяка партия събрала над 28 732 гласа, което е точно един процент от гласувалите вчера българи. До следващите парламентарни избори всеки глас за тях ще им носи годишно по 12 лева, пише 13-ти параграф на тазгодишния Закон за държавния бюджет.
Заради това че участваха като коалиции, а не като партии, и не успяха да минат 4-процентовата бариера, субсидии няма да има за Демократи за силна България, СДС и Българският демократичен форум.
Според неокончателните изборни резултати големите партии - ГЕРБ, БСП, ДПС и Атака, на година ще си делят 26 милиона лева субсидия от данъкоплатеца. ГЕРБ ще получат субсидия от 10,5 милиона лева, БСП – 9,3 млн., ДПС – 3,6 млн., а за Атака – 2,5 млн. лева.
Крайнодесният Национален фронт за спасение на България и без да влезе в парламента си спечели годишна субсидия от 1,28 милиона лева. "България на гражданите" на Меглена Кунева от финансовото министерство ще получава на година по 1,12 милиона. ВМРО - 658 000 лв., а Ред, законност и справедливост - 584 000 лв. Свързваната с енергийния предприемач Христо Ковачки партия Лидер ще взема по 583 000 лв. Дебютиралата на тези избори партия Глас народен ще получава годишно малко над 466 000 лв.
На практика всеки пълнолетен българин за развитието на тези партии годишно ще отделя от данъците си по 4 лева и 42 стотинки - пари за две кафета или две бутилки студена минерална вода, ако избирателят можеше да ги похарчи в централно столично кафене.
*Сметките са направени при 96 процента обработени от ЦИК секционни избирателни протоколи
източник: btvnews.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.