Зеленчукопроизводители предложиха на кмета В. Илиев да свали табелата на борсата в Кърналово

08 април 2011 00:20   7 коментара   12296 прочита
Държавата не подпомага земеделските стопани, жалваха се производители на борсата
Държавата не подпомага земеделските стопани, жалваха се производители на борсата


Държавата не подпомага земеделските стопани, жалваха се производители на борсата

Превърната е в занемарен пазар

Тази година има продукция, но няма купувачи, жалваха се вчера производители на зеленчуци на борсата край петричкото село Кърналово.

Търговци от София умишлено ни изнудват да сваляме и без това ниските цени на марулята, кромида и репите. Вчера връзка кромид бе 8 стотинки. Най-високата ни цена през последните дни достигна 15 стотинки. Марулята вървеше по 20 стотинки коренчето, като повечето производители я предлагат опакована в чувалчета по 10 бройки, които търгуваха за по левче. Връзка репи вървеше по 10 стотинки.

Никола Тачев от село Михнево, бивш учител, сега пенсионер-земеделски производител, заяви:

Държавата нищо не прави за земеделските производители в България. Вместо да ни защитава и да ни подпомага, допълнително ни налага данъци. Аз лично съм привърженик на плановата икономика, а не на пазарната. При плановата има точни разчети кой каква продукция да произвежда и предварително има гаранция, че ще му бъде изкупена на договорена цена. При пазарния хаос, който е много актуален в момента, няма сигурност. Днес предлагаш на една цена, утре идват - започват да те изнудват и си принуден да я свалиш, тъй като, ако не го направиш, ще трябва да изхвърлиш това, което си произвел.

Разговарях с мой колега от Гърция, земеделски производител, пенсионер, бивш учител. Той ми каза, че получава 1200 евро пенсия. Освен това допълнително държавата им дава по 3 пенсии в годината по повод различни празници. Аз като му казах, че получавам 100 евро, му вика: “А, това е добре, на ден нали?”. Казвам: “Ти се подиграваш, не е на ден, а на месец”. А той вдига рамене, не ми вярва и ме пита как живея със 100 евро на месец. Не мога да живея нормално, затова се занимавам със земеделие, да изкарам някой лев допълнително. Полагам сериозен труд, но реално не е подплатен, тъй като липсват реални търговци, които да предлагат добри цени, удовлетворяващи производителите.

Съседи по маса коментираха, че софиянци идват, взимат марулята по 20 стотинки, а много често се пазарят и я намаляват още, а след това я продават по 1-1,20 лева за корен. От мутрите не може да се отървем, къде е 20 стотинки, къде е 1,20 лева? Но ние сме безпомощни, държавата не се намесва и оставя всичко така.

Производителите вчера чрез “Струма” апелираха към кмета на Петрич Вельо Илиев да свали табелата на входа на борсата, където пише “Тържище”, по думите им това не е нито борса, нито тържище, а обикновен занамарен пазар.

Другото, което предложиха, е да се обособи един вход и от другата страна на борсата - изход, за да може да се облекчи движението и да няма задръстване и притеснения както за търговци и производители, така и за потребителите, които обикалят масите.

Третият проблем, който поставиха за пореден път, е хигиената. Прословутият канал в края на борсата отново е запълнен с всевъзможни отпадъци от различни плодове и зеленчуци.

През последните дни по-крупните търговци от различни райони на страната вече не идват на борсата в Кърналово, а директно при по-големи производители, и на място от оранжериите им товарят стоката. От общината, както съобщихме, заявиха, че са заделени 50 000 лева за подобряване условията и инфраструктурата в района на борсата и до месец трябва да бъде направено преструктуриране и да се извършат ремонтните работи.

7 коментара
08 Април 2011 10:26 | бай Тошо
Оценка:
-5
 (
9
 гласа)


Такаа ! Хубаве беше преди "пазарната икономика ". С няколко ара земя и... апартамент в "Биляна ". Квартал на " РОС " - рано осъзналите се селяни. Всички те" работеха "в заводите и гледаха през прозорците дале ше вали дъжд. Като дойдеше време за продан- с болничен лист, на жигулетата и с ремаркетата... та в Перник, София. Ама туй време мина. Време е за инвестиция, механизаци, и автоматизация. Не става само с мотика и магаренце. Конкуренцията решава всичко. В скоро време и Македония ще излезе на пазара !
Тогава какво ще правим


08 Април 2011 11:38 | Чичко Мотичко
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Е, съгласен съм вече написаното. Някои искаха да трупат стаж, потривайки се "у заводо", и паре у кемеро, чоплейки "личното" ... Сега да не се оплакват, оти ни са селяне, ни са гражданеье ! Да оди да копа у гръцко, щом ну не изнася, или да благодари Богу, дека и тая пенсия я има


08 Април 2011 11:48 | X
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

бай Тошо, проблема тук е че механизация не може да бъде извършена с и за един декар маруля. Хората не могат да разберат, че без коопериране с цел окрупняване на земеделски площи и по лесно закупуване на модерна техника и впоследствие за по-големите закупени количества семена, торове и т. н могат да се използват големи отстъпки, т. е съкръщават се много разходи. В момента това е начина за изграждането отново в България на модерно и конкурентоспособно стопанство.


08 Април 2011 12:39 | ди по-горе писалите
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Всички си искахме земята от дядовци и баби, нищо че вече наследниците са много и нивите се раздробиха на съвсем малки парцели, които не подлежат на механизирано отглеждане на зеленчуци, трайни насаждения и т. н. И сега какво ? Искаме с един декар най-много да живеем като чорбаджии. Сори не става. Дойде време да се плаща вече и данък на земята, а и ДОД на произведената продукция - марули, домати, мляко, яйца. Стига са ревали, млякото го продават на пазара по 1. 20 лева за литър . Колко литра се дои от една крава средно на ден ? Всички ще си плащаме, за да има пак за вкички - за болници, за училища, за спортни площадки и т. н.
А относно хигиената, ами ние сме си мърляви и не подържаме.


08 Април 2011 21:06 | дупакиньо
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

А бре помогнете на зеленчукопроизводителите, стига ги рекетираха! Къде е държавата!


08 Април 2011 21:33 | н
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Виновни са самите производители - търговци на борсата - дребни тарикати. Когато дойде някой с голям камион, например от първите ще купи на 1 лв някакво количество, а останалите като видят, че още не е напълнил камиона веднага вдигат цените. Затова големите търговци не искат да чуят за това подобие на борса. Веднъж отидох да купя 2 чувала картофи, искат да ги продадат на цена като в магазин, даже се сърдят, а никой нямаше повече от 200-300 кг на сергията. Често цените на градския пазар са по-ниски. Това наистина не е борса, а обикновен пазар.


09 Април 2011 09:36 | КАФАЛ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ТОВА БОРСА ЛИ Е ТОВА Е ЕДНА ПОМИЙНА ЯМА ИЛИ ПО ТОЧНО ТОАЛЕТНА..... АЗИС ОТДЕЛИЛ 50 БОНА НЕ ЗА РЕМОНТ, А ДА ГИ ПРИСВОИ ЗА ПРЕДИЗБОРНА ЛЪЖА... ИЗОБЩО ЩО НЕ ГО ЗАПАЛИТЕ ТОВА ГНУСНО МЯСТО И БЕЗ ТОВА САМО КАТАСТРОФИ ТАМ СТАВАТ НИТО ОСВЕТЕНО НИТО КРЪГОВО ДВИЖЕНИЕ, МИЗЕРИЯ НАВСЯГЪДЕ, А ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА ПЯСЪК ПО ПЪТЯ И ПРАХ ПО ТОВА ДЕТО ПРОДАВАТ .....НИЩО НЯМА ДА СТАНЕ САМО ЛАЯ НА КУЧЕТА ЩЕ СЕ ЧУВА.....




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар