Зеленчукопроизводители предложиха на кмета В. Илиев да свали табелата на борсата в Кърналово

Превърната е в занемарен пазар
Тази година има продукция, но няма купувачи, жалваха се вчера производители на зеленчуци на борсата край петричкото село Кърналово.
Търговци от София умишлено ни изнудват да сваляме и без това ниските цени на марулята, кромида и репите. Вчера връзка кромид бе 8 стотинки. Най-високата ни цена през последните дни достигна 15 стотинки. Марулята вървеше по 20 стотинки коренчето, като повечето производители я предлагат опакована в чувалчета по 10 бройки, които търгуваха за по левче. Връзка репи вървеше по 10 стотинки.
Никола Тачев от село Михнево, бивш учител, сега пенсионер-земеделски производител, заяви:
Държавата нищо не прави за земеделските производители в България. Вместо да ни защитава и да ни подпомага, допълнително ни налага данъци. Аз лично съм привърженик на плановата икономика, а не на пазарната. При плановата има точни разчети кой каква продукция да произвежда и предварително има гаранция, че ще му бъде изкупена на договорена цена. При пазарния хаос, който е много актуален в момента, няма сигурност. Днес предлагаш на една цена, утре идват - започват да те изнудват и си принуден да я свалиш, тъй като, ако не го направиш, ще трябва да изхвърлиш това, което си произвел.
Разговарях с мой колега от Гърция, земеделски производител, пенсионер, бивш учител. Той ми каза, че получава 1200 евро пенсия. Освен това допълнително държавата им дава по 3 пенсии в годината по повод различни празници. Аз като му казах, че получавам 100 евро, му вика: “А, това е добре, на ден нали?”. Казвам: “Ти се подиграваш, не е на ден, а на месец”. А той вдига рамене, не ми вярва и ме пита как живея със 100 евро на месец. Не мога да живея нормално, затова се занимавам със земеделие, да изкарам някой лев допълнително. Полагам сериозен труд, но реално не е подплатен, тъй като липсват реални търговци, които да предлагат добри цени, удовлетворяващи производителите.
Съседи по маса коментираха, че софиянци идват, взимат марулята по 20 стотинки, а много често се пазарят и я намаляват още, а след това я продават по 1-1,20 лева за корен. От мутрите не може да се отървем, къде е 20 стотинки, къде е 1,20 лева? Но ние сме безпомощни, държавата не се намесва и оставя всичко така.
Производителите вчера чрез “Струма” апелираха към кмета на Петрич Вельо Илиев да свали табелата на входа на борсата, където пише “Тържище”, по думите им това не е нито борса, нито тържище, а обикновен занамарен пазар.
Другото, което предложиха, е да се обособи един вход и от другата страна на борсата - изход, за да може да се облекчи движението и да няма задръстване и притеснения както за търговци и производители, така и за потребителите, които обикалят масите.
Третият проблем, който поставиха за пореден път, е хигиената. Прословутият канал в края на борсата отново е запълнен с всевъзможни отпадъци от различни плодове и зеленчуци.
През последните дни по-крупните търговци от различни райони на страната вече не идват на борсата в Кърналово, а директно при по-големи производители, и на място от оранжериите им товарят стоката. От общината, както съобщихме, заявиха, че са заделени 50 000 лева за подобряване условията и инфраструктурата в района на борсата и до месец трябва да бъде направено преструктуриране и да се извършат ремонтните работи.

Такаа ! Хубаве беше преди "пазарната икономика ". С няколко ара земя и... апартамент в "Биляна ". Квартал на " РОС " - рано осъзналите се селяни. Всички те" работеха "в заводите и гледаха през прозорците дале ше вали дъжд. Като дойдеше време за продан- с болничен лист, на жигулетата и с ремаркетата... та в Перник, София. Ама туй време мина. Време е за инвестиция, механизаци, и автоматизация. Не става само с мотика и магаренце. Конкуренцията решава всичко. В скоро време и Македония ще излезе на пазара !
Тогава какво ще правим
А относно хигиената, ами ние сме си мърляви и не подържаме.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.