Уволниха 21 благоевградски телевизионери, да не точат повече пари от джоба на гражданите

21 репортери, оператори и служители в техническите звена на Регионален телевизионен център /РТВЦ/ - Благоевград получиха предизвестия за съкращения. Сред тях са редакторите Агнес Манова и Марияна Анастасова, операторите Росен Петрински и Кирил Бациев, монтажистът Константин Темелков и други.
Бройката представлява част от 30-процентното съкращение в структурите на БНТ, за което заговори директорът на телевизията Вяра Анкова още при назначаването й през юли миналата година. Анкова е подписала и всичките 21 предизвестия на вече бившите благоевградски телевизионери.
Подборът на колегите стана на база атестациите, които в телевизията правим на 6 месеца, всички съкратени са ценни кадри, коментира вчера директорът на РТВЦ - Благоевград Валери Яков. Предвид новите програмни схеми, в които се засилват новините и актуалната публицистика, най-малък е броят на съкратените журналисти, които се изчерпват с двете редакторки, уточни той.
Това е най-сериозното съкращение в РТВЦ - Благоевград от основаването на телевизионния център преди 36 години. До момента през телевизията са минали повече от 300 служители.
От вчера по списъчен състав в РТВЦ - Благоевград работят общо 57 души. Те ще продължат да правят новини за БНТ и за регионалната програма “Канал Пирин”, която излъчват от 1992 г. Любопитното е, че БНТ преди съкращенията имаше екип от 1700 човека, а частните bTV - 400, и “Нова” - 200. Само РТВЦ - Благоевград с мижавата си продукция точи от джоба на гражданите пари за 71 щата, скъпа сграда, куп техника и т.н.
Не ми е хубаво като чета за съкращения, където и да става това.
За първи път за необходимостта в Благоевград да има РТЦ стана на личната ми срещата с К. Тричков, тогава Първи секретар на ОК на БКП. през април 1969 г. Тогава му казах, че ние не можем да се борим срещу скопските фалшификатори на българската история и култура без местно радио и телевизия. С тази цел бе създадено Радио Благоевград, а по късно и телевизионния център. Първият директор Д. Кехайов нямаше нищо. Давах му нисата на музея, плащах им таксиметров превоз за да започнат работа. За съжаление, сега центъра не изпълнява основната цел, за която бе създаден. Обратно, превърна се в проводник на скопските фалшификатори. С тази програмна схема и политика той става излишен. Ако не промени основно своята политика и подобри качеството на продукцията, центъра следва да бъде закрит. bgs_iovkov@abv. bg
Това се отнася най вече за Анастасова, на която неможе да и се хванат спатиите къде се намира и с какво се занимава
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.