Търговци, наематели на незаконни бараки на борсата край Кърналово, не плащат ток

Община Петрич покрива сметките им от джоба на данъкоплатците
Наематели на незаконни бараки на борсата край село Кърналово, община Петрич, не плащат ток, изразходваната от тях ел. енергия е за сметка на данъкоплатците и възлиза на хиляди левове, установи вчера репортерска проверка на “Струма”.
Заместник-кметът по ТСУ и обществен ред Христо Георгиев заяви, че постройките до прословутия канал на борсата са незаконни, има съставени констативни протоколи. Ако до няколко дни наемателите сами не ги съборят, това ще стори общината, като разходите ще бъдат за сметка на наемателите.
Над 6 са незаконните постройки, изникнали само през последната година, те са разположени на площ по 18-20 квадратни метра. Наемателите, които са основно роми, продават основно продукция, внос от Гърция. Мръсотията е взела връх, купищата боклуци са навсякъде. Това е от години, тъпчем в кал и никой не предприема нищо, гневяха се потребителите.
Въпросните постройки са построени без разрешение, ел. захранването им е включено към централното ел. табло на борсата и общината плаща накуп за цялата изразходвана ел. енергия. Защо управителят на борсата Петър Андонов е допуснал беззаконието, сигнализирал ли е общината и каква е била реакцията, питаха вчера производители.
Собствениците на постройките плащат по 60 лева наем на месец, но за ток нито стотинка, харчат неограничено, без да плащат, и печелят като посредници, продавайки зеленчуци, внос от Гърция.
Цената на марулята се срина от 50 стотинки на 25 за един брой корен. Траян Бакалов от Кърналово заяви, че вносът на маруля от Гърция убива местните производители. Той продаваше чувалчета от по 10 корена за 2,50 лева, т.е. бройката по 25 стотинки. Твърди, че няма купувачи, те се насочват към гръцката маруля, която е по-некачествена, но е по-евтина.
До два дни след беритбата, ако не я продам, я хвърлям, става негодна, увяхва и търпим загуби, коментира производителят.
Гръцката маруля се продаваше по 1-1,20 лева за килограм. Тя е много по-едра от българската и една бройка гръцка маруля тежи между 500 и 600 грама.
Търговецът от Дупница Красимир Камарски заяви, че предпочита да зарежда с продукция българско производство, защото е по-качествена. От 14 години редовно купува от кърналовската борса.
Вносът на продукция обаче регулира цените, твърдят клиентите и обясняват, че се получава вакуум, няма внос, веднага надуват цените и те стават непоносими. Затова е добре да има внос на плодове и зеленчуци, но вносителите трябва да плащат данъци и да работят регламентирано.
На партера половината и повече щандове са свободни по документ ама никои не ги е освободил!!!!!
Греят се с електрически печки и плащаме пак ние за това
Виждаме че каде погледнеш е едно и също- някои ползва ние плащаме, Вельо нищо не знае.
и един чувал мамбо и сичко е точно!
А на кърновските селяци само тва“ кога немаше ни гръцка ни македонска салата по 50 стинки
давахте едно мъъъндзърко марулче и за кромидо беше така и за първите репонки==био
били чисти били:::к, ра ми Кънчо ===сичко е тор и вода!
аз имам доверието на кмета и ме е упълномощил да правя каквото си искам
иначе ицо георгиев и ники влахов ще му свият перките
и гум ще работи за нас и тротоарите ще ги дам на когото си искам и наемите ще събирам от когото си искам
а вие не важите защото ние сме на власт
ние сме законите
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.