Само 58 регистрирани казана има в Кюстендилска област

Отчитат по 15-20 сварки годишно
Намаляване на казанджийниците в Кюстендилска област през 2011 г. отчитат от Районна митница - Кюстендил. В момента в регистрите се водят 58 казана, с 11 по-малко от предишните години, и те най-често са собственост на кооперациите, а по-рядко частни, показват регистрите. Причината е, че годишно казанджийниците плащат 700-800 лв. за пререгистрация.
Повечето от кооперациите считат, че перо “казани” е губещо и на много места са ги закрили, обясни Георги Анастасов, шеф на Районния кооперативен съюз /РКС/ в Кюстендил. В същото време около 100 села са останали без казаните си, защото са откраднати и предадени за скрап, обясни още Анастасов.
Действащите кооперативни казани са към 40, но повечето отчитат по 15-20 сварки за година. До 10 л за домашна ракия налогът, който плаща собственикът, е по 2,20 лева за литър. Над този “лимит” собственикът на ракията плаща по 4,40 лв. за литър. 10-12 лева струва самата “услуга” за казан, въведена от “Наркооп” по селата. Така един казан излиза на клиента към 35 лева.
Едва 14 423,36 лева акциз са внесли за цялата 2011 г. казаните в Кюстендилския регион, отчетоха от Агенция “Митници”, където събират данъци и контролитат тази дейност.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.