С 19 млн. лв. обезвреждат “миризливата бомба”, тровеща 10 000 жители на областния център

19 079 999 лв. с ДДС струва решението на проблема с миризмата на фекалии, с която, както съобщи вчера в. “Струма”, трета година новопостроената пречиствателна станция обгазява благоевградския квартал “Струмско”. Такава е стойността на проектното предложение “Реконструкция на ГПОСВ и изграждане на канализация и водопровод по бул. “Пейо Яворов”, което на 22 юни община Благоевград депозира за съгласуване в управляващия орган на Оперативна програма “Околна среда”.
92% от сумата е безвъзмездна финансова помощ от кохезионния фонд на ЕС. Очаква се до края на тази година той да бъде одобрен и да бъде подписан договор за финансиране, обяви началникът на отдел “Стопанска политика и евроинтеграция” в общината Илия Велев.
Реконструкцията на пречиствателната станция предвижда изграждане на съоръжения за стабилизиране на утайките по технология, която отговаря на европейската и световна практика, с нея ще се избегне и неконтролируемото отделяне на миризми. Според проектното предложение срокът за работното проектиране и реконструкция на станцията е 12,5 месеца. Проектът предвижда още изграждане на 4,2 километра канализационна мрежа по бул. “Пейо Яворов”, от които 2,23 километра битова и 1,97 км дъждовна канализация, както и реконструкция на 0,61 км и изграждане на 0,76 километра водопроводна мрежа по същия булевард.
Проблемната пречиствателна станция в “Струмско” бе изградена съгласно подписан меморандум през 2001 г. по предприсъединителна програма ИСПА, а изпълнител бе гръцката “Темелиодини АД Джей енд Пиавакс”, избрана на международен търг през 2003 г. На 26 януари 2009 г. държавна приемателна комисия издаде разрешение за ползване на съоръжението. Към момента на подготовката на проектите и подписването на договорите за финансиране на пречиствателната станция водоприемникът, чиито води се пречистват - река Струма, е с категория на замърсяване “нечувствителна зона”. За такава е заложена и технологичната схема на станцията, което включва механично и биологично пречистване с нитрификация и обеззаразяване на водата преди заустването в р. Струма.
С влизането на България в ЕС през 2007 г. обаче се прилага вече Директива 91/271 на ЕС и със заповед на министъра на околната среда и водите участъкът на реката от вливането на река Джерман до шосейния мост на село Крупник, община Симитли, вече е определен като “чувствителна зона”. В тази връзка на 28 юли 2008 г. МОСВ подписва договор за изготване на идеен проект за реконструкция на пречиствателната станция в кв. “Струмско” и работен проект за изграждане на канализация и водопровод по бул. “Яворов”.
Проектът се финансира със средства от предприсъединителната програма ИСПА и е възложен за изпълнение на консорциум “Аква БГ Благоевград” с членове “НИРАС АС” - Дания, “НИРАС” - България, “Рамбол Дания АС”, “СИАТ” и “Водоканал”. Договорът на обща стойност 1 895 000 евро е изпълнен в регламентирания срок от 24 месеца. През септември 2010 г. МОСВ предава на община Благоевград готовите проекти, на базата на които администрацията подготви проектно предложение за финансиране по ОП “Околна среда 2007-2013 г.”, припомни предисторията на проблема и мерките за решаването му Илия Велев.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.