Регламентираните казани за варене на ракия намаляха три пъти

Казаните за варене на ракия в Кюстендилска област намаляват рязко, отчетоха от Районния кооперативен съюз в областния град. Според шефа на структурата инж. Георги Анастасов само 3 от 20 потребителни кооперации в Кюстендилско отчитат такава дейност през първите месеци на годината.
Декларираните суми от селските кооперации са по 200-300 лв. от кооперация, отчита кооперативният шеф. Действащите кооперативни казани в Кюстендилско са към 30, повечето са направили по 3-4 сварки за първите месеци на годината.
По неофициална статистика в Кюстендилския регион допреди 15 години е имало към 150 кооперативни казана. Сега по информация от митницата “специализираните малки обекти за дестилация” са 57, като от началото на годината 4 са отрегистрирани. Останалите са откраднати и са минали в частни ръце. По селата е пълно с казани самоделки.
В планинските села почти във всяка къща има домашен казан. Нелегално димящите казани сигурно са над 400-500, обясняват неохотно селските кметове.
Събраният акциз от изваряването на ракия в област Кюстендил за първото полугодие на 2011г. е едва 4689 лв., обявиха от Агенция “Митници”. За да свариш един казан от 100 кг джибри, на село вземат до 35 лева, а инкасаторът пише 10 л ракия, за която се начислява акциз от 22 лева, като 12-15 лева отиват и за кооперацията за “услугата”, казват още запознати с дейността.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.