Природният газ – чистата енергия в твоя дом

28 март 2012 00:22   13 коментара   23044 прочита


Природният газ е икономичен и екологичен избор за отопление на домакинствата и за посрещане нуждите на индустриалните потребители. Стотици хиляди хора от цяла Европа от години познават предимствата от употребата му. Благодарение на компания Рила газ жителите на гр. Благоевград също могат да се възползват от преимуществата му. За да ви помогнем да изберете най-добрия енергоизточник за отопление на дома, ви предлагаме отговори на най-честите въпроси във връзка с употребата на природен газ.

За какво може да се използва природният газ в бита?

Природният газ може да се използва за всичко, за което до момента сте разчитали на електричество, дърва или въглища, при това много по-удобно и на по-добра цена. Употребата на природен газ ще ви позволи още да живеете в по-чиста среда, тъй като при изгарянето му не се отделят прах или сажди. Освен това използването на природен газ спомага за редуцирането на вредните емисии в атмосферата, отделяни при изгарянето на други горива.

Едно и също гориво ли са природният газ и пропан – бутанът?

Не, природният газ и пропан-бутанът (LPG) са две различни горива. Природният газ е естествен природен продукт, докато пропан-бутанът се получава чрез преработката на нефт. Пропан-бутанът е значително по-скъп. Той се съхранява в бутилки под високо налягане (до 22 bar), поради което експертите го считат за много по-опасен от природния газ за битови нужди. Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха и в случай на авария се утаява на нивото на земята. Обратно на него, природният газ е много по-лек от въздуха и при евентуален теч се издига нагоре и разпръсква в атмосферата. Това гарантира безопасността за потребителите на природен газ и превръща сигурността в съществено предимство на газификацията.

Сигурен ли е природният газ в бита?

Абсолютно сигурен. Сигурността е гарантирана както благодарение на високото технологично ниво на вътрешните газови инсталации, така и на множеството изпитания и проверки на мрежата като цяло. При изграждане на мрежата си Рила газ използва качествени материали и надеждни модерни уреди. Вътрешните газови съоръжения от последно поколение, предназначени за оборудване на дома, са снабдени със системи за сигурност, които автоматично прекъсват притока на газ в случай на авария. За да бъде осигурена максимална сигурност, допълнително биват монтирани датчици, които алармират звуково при изтичане на газ.

Лесна и удобна ли е употребата на природен газ за битови нужди?

Едно от основните предимства на синьото гориво е неговото удобство. С природен газ можете да отоплявате дома си през зимата, да разполагате постоянно с топла вода и да готвите на бързо загряващи се котлони. Той се доставя директно до дома чрез непрекъснат процес на снабдяване, благодарение на който се избягват загуби. За разлика от дървата и въглищата, природният газ не изисква нито специално пространство за съхранение, нито допълнителни усилия за използването му. Всяко домакинство само регулира и измерва колко газ използва, като го заплаща след потреблението му.

Колко струва отоплението с природен газ в дома?

Отоплението с природен газ е много по-икономично от това с другите видове горива – с около 40% по-изгодно от това с електрическа енергия, с над 85 % по-икономично от това с пропан-бутан и с близо 100 % по-евтино, отколкото при използването на дизел.

Природният газ, за разлика от други горива, се заплаща след потреблението му. Средната годишна консумация на енергия на апартамент от 75 кв. м. е около 1100 куб. м., съответно разходите за отопление и топла вода за 12-те месеца на календарната година възлизат на общо 904,17 лв. Това прави по около 120 лв. месечно за зимните месеци и по около 40 лв. за летните (при цена на природния газ от 821,97 лв. към м. март 2012 г.).

Всяко домакинство, което иска да се присъедини към мрежата на Рила газ, трябва да заплати еднократна такса за присъединяване и да изгради вътрешна газова инсталация в дома си.

Таксите за присъединяване се заплащат еднократно и възлизат на:

  • Битови потребители - 398 лв.;
  • Административни потребители - 1 488 лв;
  • Индустриални потребители - 3 145 лв.

Цената на битовата газовата инсталация зависи от избрания модел на отоплителните уреди, големината на жилището, необходимостта от цялостно или частично изграждане на съоръженията и др. Сумата варира между 2000 и 5000 лв., за цялостно преоборудване.

Мога ли да разсроча сумата, нужна за направата на първоначалната инвестиция?

Да. За да облекчи бъдещите си абонати, които не разполагат с пълната сума за инсталиране на вътрешни газови съоръжения, Рила газ договори преференциални условия за получаване на банкови кредити за период от 5-10 години, при много изгодни лихвени условия и без поръчител.

Как мога да започна да използвам природен газ у дома?

За да получите подробна информация за това как можете да газифицирате дома си, моля, свържете се с нашите служители в гр. Благоевград на адрес: бул. Васил Левски 61, или на тел: 073 83 41 21.

Рила газ ли е единствената компания, която може да доставя природен газ до дома ми?

Да. Рила газ притежава лиценз от държавата да изгради и оперира газоразпределителната мрежа в регион Запад с основни градове Благоевград, Враца, Дупница, Ихтиман, Перник, Радомир и Сандански.

Кои са Рила газ?

Рила газ е един от най-големите чуждестранни инвеститори в Югозападна България. Дружеството е собственост на италианската АчегазАпс - водеща компания в сферата на обществените услуги в Североизточна Италия.

* Посочените цени са без включен ДДС.


Още за: Рила газ   енергия   икономия   Още от: Бизнес

Принтирай статия
13 коментара
28 Март 2012 17:54 | Иван
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

Статия за балъци. Накрая ще се окаже, че ти е по изгодно да се отопляваш дори с бензин, но като си си дал парите вече ще е късно. Впрочем лихвата на парите, които ще трябва да вложиш за да и осигуриш това "удоволствие" е над 340 лв. при това, ако са си твои, а ако вземеш заем отиваш над 660 лв. На запад наистина е по-изгодно да си на газ, но там нещата не стоят по същия начин както у нас. Има конкуренция и т. н.


29 Март 2012 08:08 | kkk
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Друго незнам, ама като гледам как направиха всички улици в града дроб-сърма,
ако такова им е качеството на работа...


29 Март 2012 10:05 | ПЕТНОТО
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

Какво е това еднократна такса 400 лева? Каде на запад, го има това? Най скъпия модел за отопление на 80-90 кв. м. и готвене е1800 евро с монтажа. Какви са тия цени бе" другари". Лакомията ви няма граници.


29 Март 2012 11:18 | 123
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Изглежда Камбитката нещо е стопирал процеса - сещате се защо- и ни пускат рекламни статии за себе си. Вече половин година не смогват да направят една проста връзка през сапунджидере. Аман от бюрокрация.


29 Март 2012 12:29 | hd
Оценка:
-5
 (
7
 гласа)

Не знам хора обаче аз съм много доволна от декември месец миналата година съм на газ .За най студените месеци съм платила 175 лв. на месец, имаш постоянно топла вода равномерна температура навсякъде и е много по чисто. Етажа ми е 80 кв. м. Вярно че първоначалната инвестиция не е малка.


29 Март 2012 13:45 | Дундю Дундев
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

....не знам за вас, но на мен, Струма, ми изтри коментара...!!! Познайте защо?! Казах, че има много балъци и човек може и да напсува някого....


30 Март 2012 03:35 | ii
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

А защо не пишете за брауновия газ той се произвежда от вода чрез електролиза, защо не предлагате инсталаций за браунов газ. Със неги излиза още по евтино.


30 Март 2012 08:00 | Холмс
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

(А защо не пишете за брауновия газ той се произвежда от вода чрез електролиза, защо не предлагате инсталаций за браунов газ. Със неги излиза още по евтино)

Ами защото сигурно инсталация за браунов газ за малки площи няма. Горивният процес е невъзможно да се регулира както газовия. И най - важното за нас, цената на горивната клетка е около 65 000 лева.


30 Март 2012 10:17 | тт
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Горивния процес може да се регулира само трябв а да се измисли топлообменника, трябва огъня да не влиза в пряк достъп до топлообменника.


30 Март 2012 10:18 | тт
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не вие изгоден брауновия газ много е евтин затова не го рекламирате и не го произвеждате.


30 Март 2012 10:25 | тт
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ккави 65000 зависи колко литра газ се произвежда, за три четири литра са предостатъчни за битови нужди струва около 3000лева .Но после нищо не ти струва само вода трябва да зареждаш.


31 Март 2012 16:07 | гошо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Алооооо.... Струмци разяснявате отдавна ясни неща като че ли сме негри. Платена публикация вдъхновена от глупави съветници по обществен имидж. Бе ние не сме толко прости бе. Утре да напишете какво е това "боза" и как се налива в чаша.


29 Май 2012 21:58 | Осъзнал се
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Поредната страница за лапни - шарани. Аз използвах газ 2 години и зимата нямам сметка под 200лв. за 57м. кв, а жилището ми е ново и целия блок е саниран. Вече се отказах и от тези кожодери. В началото уж нямаха и такси, а вече имат и ти слагат едни коефициенти към сметката, които са за нещо което си ползвал ама само според тях.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар