“Отровната еврокраставица” срина цените и роди черен виц на борсата в Кърналово



Всяка вечер ядем от тези краставици, нищо ни няма, но хората са наплашени, каза Мария Стоянова
"Купувайте за мор на омразна тъща или съсед"
Европейската истерия, породена от смъртоносната бактерия по краставиците ешерихия коли, роди черен хумор сред прекупвачи, търговци и производители на зеленчуковата борса край петричкото село Кърналово. Не се страхувайте, напротив, купувайте отровни краставици, ще ви свършат идеална работа, особено ако имате зъб на тъща, жена, снаха или на съсед, шегуваше се с прекупвач от Благоевград вчера на сергията си с зеленчук Магдалена Панева от село Кърналово.
Изплаши се народът, не купува краставици, преди три дни цената им беше 1 лев за килограм, след новината за отровните испански краставици сега паднаха на 60-70 стотинки и не ги купуват. А нашите краставици са български, от наши оранжерии, пръскаме ги с биопрепарати, а не с химия, отчаяни сме, не вярвайте на слуховете за отровни краставици, въпреки че всяка вечер по телевизията говорят едно и също, призова Магдалена.
Колежката й Стефка Стоянова от Михнево подозира, че истерията около бактериозните краставици е удобен повод за прекупвачите да изнудват българските производители за по-ниски цени. На борсата краставицата е 60 стотинки, а на етикетите в София по телевизионните новини гледаме пише 2,20 лева за килограм. Идва прекупвачът от София, започва да се вайка, че няма търсене, че хората се страхуват да не се отровят и иска още по-ниска цена, а прекрасно знае, че краставиците са си наше производство. Уж нямало търсене, пък купува 500 килограма, ама на по-ниско. Като няма търсене, да не иска по-ниска цена и да не купува. Слуховете за “отровните краставици” се използват от прекупвачите, за да спекулират на наш гръб, убедена е Стефка Стоянова.
Всеки ден ядем и ние от краставиците и нищо ни няма, изплашиха хората и не купуват. Днес никой дори не ме е питал, а съм си ги отгледала у дома, каква отрова да има в тях, оплака се и Мария Стоянова от Михнево. Тя продаваше и тиквички и за кашон с 20 килограма искаше 4-5 лева.
Покрай слуховете за отровните краставици купувачите си спомниха за добрия стар селски сорт “Гергана”. Тя е по-сочна, по-дебела, по-тъмна на цвят, ароматна, с по-грапава кожа. Тия дни е на мода, повече се търси и струва с 10-20 стотинки по-скъпо. Вчера още сутринта тримата производители, които докарали селски краставици, ги продали бързо и си тръгнали доволни.
Цената на зелето на борсата през последните няколко дни се срути рекордно до 8-10 стотинки за килограм и търсене няма. Едни от производителите предполагат, че причината е в истерията от “отровните краставици”, която се е прехвърлила и на други зеленчуци. Според други има и голям внос. Сега трябва да изхвърля цяло ремарке със зеле, вися с него два дниа, не съм продал нищо. 500 килограма по 10 стотинки са 50 лева за цяло ремарке. За какво по-напред ще стигнат парите - за семе ли, за препарати ли,за труда ли, тюхкаше се търговец.
Той се закани, след като изхвърли товара, да отиде да фрезова с трактор останалото му на нивата зеле. Според производители заради ниската цена на този зеленчук производителите от село Рупите масово през последните дни фрезоват с тракторите си насажденията. Така поне ако не могат да го продадат, ще го използват за тор на почвата и да могат наново да засадят нивите с друга култура.
Покрай истерията, обхванала и българите, страхуващи се да не се отровят от краставиците, излезе наяве и друг капан, който залагат търговците за наивните и всепоглъщащи купувачи. Много от прекупвачите купуват гръцки домати и краставици, но на борсата в Кърналово и по другите зеленчукови борси и тържища в България им слагат табелки “български” и по тоя начин гарантират уж по-високо качество, за да получат по-добра цена.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.