Отказах се да отглеждам култивирано билки, плащам по 2 лв. за килограм липов цвят

08 юни 2012 00:19   2 коментара   60442 прочита
Серафим Китанов /вдясно/ маха найлона, с който покриват стелажите заради дъжда
Серафим Китанов /вдясно/ маха найлона, с който покриват стелажите заради дъжда


Серафим Китанов /вдясно/ маха найлона, с който покриват стелажите заради дъжда

Изказване на собственика на изкупвателен пункт край Петрич С. Китанов

По 2 лева за килограм зелена маса липов цвят плаща пунктът за изкупуване на билки край Петрич, собственост на Благой Китанов и сина му Серафим. Румен Кирилов с двама приятели донесоха вчера два чувала липов цвят и получиха 18 лева. Парите са за два дена беритба, човек може да набере до 20 кг липов цвят на ден, но трябва много да се напрегне, обясни Румен.

Има оплаквания, че при беритбата ромите чупим клони на липите в града, това е така, защото ни гонят, ако ни оставят да берем спокойно, няма да е така, като ни подгонят, бързаме и чупим, обясниха берачите.

Освен роми при нас предават билки и пенсионери, разказа Серафим Китанов.

Пунктът вече приключи изкупуването на цветове лайка, в момента се изкупува по 20 стотинки за килограм стръкове от билката. Слезът се заплаща по 40 стотинки за кило, русопасът - 20 стотинки килото, обясни още С. Китанов.

Честите дъждове тази година затрудняват сушенето, затова покриваме стелажите с билки с найлон, налага се и да ги внасяме и изнасяме от покрито помещение по няколко пъти. От друга страна, заради дъждовете билките растат по-буйно, каза Серафим Китанов.

Преди време той възнамерявал да отглежда култивирано билки. Имам познат в Хасково, който гледа 400 декара жълт мак. За да отглеждаш обаче култивирано билки, трябва да спечелиш европейски проект, а това става трудно и се отказах, заключи Серафим Китанов.


Още за: билки   Бл. Китанов   пари   Още от: Бизнес

Принтирай статия
2 коментара
08 Юни 2012 07:11 | ujr
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

В Микрево действа сушилня за билката канабис


08 Юни 2012 20:58 | един бивш българин
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

По добре отглеждай култивирана марихуана (Холандка и Канадка)! Има търсене в Европа, а и цената е добра. Ще ти се предоставят средства по друга програма, и там е по лесно!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар