На среща с премиера Б. Борисов погребаха проекта "Депо Кочериново" за 55 000 000 лв.

Сдружение "Струма" се разделя на две - всяко ще строи своя база за преработка на отпадъци
Мегапроектът "Депо Кочериново" пропадна, стана ясно вчера след среща на кметовете на общини, членуващи в сдружение "Струма", и министър-председателя Бойко Борисов. На срещата бяха и министърът на околната среда и водите Нона Караджова, и заместничката й Ивелина Василева, каза кюстендилският градоначалник Петър Паунов, който разказа:
Едно от предложенията, които дискутирахме и бе прието от всички присъстващи, бе сдружението да се раздели на две части и да бъдат направени две депа. Едното най-вероятно ще бъде в околностите на Благоевград и ще обслужва общините около областния център на Пиринско, другото в Кюстендил или в Дупница.
Решението не мога да взема еднолично, ще внеса докладна в Общинския съвет и той ще реши кой от вариантите е по-удачен за общината. Каквото и да е решението обаче сложихме край на сагата с депото край Кочериново, заключи кюстендилският кмет.
В сдружение "Струма" членуват деветте общини от област Кюстендил и две общини от област Благоевград. Целта на сдружението бе изграждането на регионално депо за преработка на битови отпадъци от общините, влизащи в сдружението. Проектът датира повече от две петилетки, но до този момент по него има направени само предварителни проучвания на предполагаеми терени около гр. Кочериново.
Проектът се свързва с името на кочериновския кмет Костадин Катин, който бе свален от кметския стол след акция на полицията в община Кочериново заради съмнения за злоупотреби с пари от ЕС и неправомерни сделки с общинска собственост.
Депо за отпадъци в местността Точилото между Рила и Кочериново няма да се строи, това е последната дума на премиера Бойко Борисов, съобщи вчера след продължилата близо два часа среща в кабинета на Бойко Борисов с депутатите от Кюстендилска област, кметове и управителите на двете области депутатът от Дупница Емил Гущеров.
Съобразихме се с аргументите на инициативния комитет и хората от Рила и Кочериново, че определеното място за изграждането на депото е неподходящо, намира се на голяма надморска височина и достъпът до него е труден. Но най-много натежа факъта, че Рилският манастир, една от най-големите туристически атракции на Балканите, ще се намира в непосредствена близост до фиксирания терен. Това наистина е неприемливо, като се има предвид големия туристически поток, поясни след срещата Гущеров.
Новите две сдружения, които ще бъдат сформирани в близките дни, ще решат къде точно да бъдат разположени терените, каза Емил Гущеров. Той е убеден, че ще се усвоят средствата, предоставени от Европейския съюз , които за Кюстендилска и Благоевградска област са над 55 милиона лева и така ще се избегнат санкциите, които са в десетократно по-високи размери за България.
Депото за битови отпадъци край благоевградското село Бучино ще бъде разширено и приведено към европейските стандарти, в него ще депонират отпадъците си общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево, бе решено на срещата на министър-председателя Бойко Борисов с кметовете на 11-те общини, участници в сдружение "Струма", уточниха вчера от община Благоевград. Общината е представлявана от кмета Костадин Паскалев. Присъствали са областните управители на Благоевград Валери Смиленов и на Кюстендил Любомир Анчев.
Разширението и модернизирането на благоевградското сметище ще се реализира със средства от фондовете на Европейския съюз. Община Благоевград започва подготовка на проектно предложение за кандидатстване за финансиране по ОП "Околна среда". Реализацията на проекта ще бъде съпътствана с изграждане на обиколен път на с. Бело поле.
На 26 май, четвъртък, кметът К. Паскалев е домакин на първото работно съвещание за подготовка на проектното предложение, за което в Благоевград пристигат зам. министърът на околната среда и водите Евдокия Манева и екипът й. В съвещанието ще участват председателят на ОбС - Благоевград Костадин Хаджигаев, областният управител Валери Смиленов, кметовете на четирите общини, пожелали да депонират отпадъците си на благоевградското сметище.
Както е известно, община Благоевград реализира успешно един от най-големите проекти по ОП "Околна среда" "Изграждане на нови и реконструкция на съществуващи водопроводни и канализационни мрежи в кварталите "Струмско", "Грамада", "Баларбаши" и IV микрорайон" и е на 4-то място в страната по реално усвояване на средства от структурните фондове на ЕС. Общо 20 млн. лв. са постъпили по сметките на общината от европейските фондове до момента, 11 от тях за по проекта по ОП "Околна среда".
Веднага след приключване на работното съвещание по подготовката за кандидатстване за разширяване на депото в Бучино на 26 май кметът К. Паскалев ще направи първа копка на последния етап на проекта "Изграждане на нова и подобряване на съществуващата водопроводна и канализационна мрежа в "V микрорайон на гр. Благоевград".
Тази глупава идея щеше да отрови най-чистата котловина в региона.
Ако се направи т. н. Роза на ветровете за платото при Смочево, ще се види че в 90% ветровете духат по посока на Рилското корито.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.