Месец след като обяви фалит и остави 50 шивачки на улицата грък регистрира нова фирма за 2 лева

Управителят на бившата вече "ДЖИ ЕН" Е. Митсикас от началото на септември е собственик на дружество "Елмолан", работничките остават с пръст в устата, прокуратурата и Инспекцията по труда мълчат
Управителят на фирма "ДЖИ ЕН" Епамейнондас Йоаянис Митсикас, който доскоро притежаваше цех за ушиване на мъжко бельо в Кюстендил, от началото на месец септември е горд собственик на нова фирма "Елмолан" ЕООД с предмет на дейност производство и търговия с бельо и дрехи, както и още куп дейности. Скандалният грък остави без заплати и осигуровки за месеци над 50 работнички, обяви фалит на фирмата си, за да не плаща и само дни след това регистрира нова, отново в Кюстендил.
Новото дружество е регистрирано на бул. "Цар Освободител" 260, вх. "А", ап. 4, по-интересното е, че фалиралият само преди броени дни гръцки предприемач внесъл в банката като гаранция за надеждността на новата си фирма 2 лв., както се изисква от закона.
Новото "българско" ЕООД стана факт, докато 50-те бивши работнички за пореден път обсадиха Инспекцията по труда в Кюстендил, откъдето чакат защита и напътствия как да си получат парите, които им дължи гъркът.
Според законите в България, след като е обявил фалит, съдия-изпълнител първо ще се разплати с банки, фирми-доставчици и контрагенти и едва, ако остане нещо, ще има и за заплати и осигуровки на персонала, обясниха адвокати.
Това, което можем да кажем със сигурност, е, че Митсикас не е изпълнил даденото му задължително предписание от Инспекция на труда да изплати дължимите трудови възнаграждения на работещите във фирмата до края на месец август, съобщи Соня Ананиева от сдружение "Сила" в Кюстендил, която е една от потърпевшите от комбинациите на гръцкия бизнесмен.
Преди месец, както писа "Струма", връщайки се от двумесечна неплатена отпуска, работничките завариха празни цехове, а самият грък ги отпращаше, без да обяснява, при адвокатите си. От Инспекцията по труда обявиха, че фирмата на Митсикас е във фалит, а самият той е изпратил документи за масови съкращения. Митсикас обяснил, че поради фалит на контрагента му от гръцка страна, който е давал работа на фирмата, изтегля материалите и машините и прекратява дейността си в България.
Поискахме намесата на кмета на Кюстендил Петър Паунов на гръцкия ни работодател да бъде наложена забрана да напуска страната поне до 30-ти септември, в който срок трябваше да се разплати с нас. Остават броени дни, а никоя от нас не е получила нито лев от парите, които ни дължи. Установихме, че нямаме и внесени осигуровки от началото на годината, а през последните две-три години не сме ползвали и годишните си платени отпуски, така че гъркът ни дължи и тези пари, обясниха вече бившите работнички от дружеството.
Преди месец Петър Паунов сигнализира Районна прокуратура за ставащото във фирмата, но и от там няма никакъв отговор.
В момента цялото оборудване на фирмата се разпродава на безценица, а това, което не става за продажба, се реже за скрап, обясниха още жените.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.