Македонски “Црън Вранец” по 10 денара/кг кипи тази есен в избите на благоевградчани



Стоката на делчевския пазар е изсипана директно на земята
Грозде, зеленчуци и домашни яйца есенният хит за българите на кооперативния пазар у комшиите, най-голямата далавера е с евтините цигари, но митничарите дебнат за повече от 2 кутии на “глава”
Бяло ароматно грозде по 10 денара, равняващи се на 32-33 ст. килограма, е хитът тази есен на кооперативния пазар в македонското градче Делчево, освен местните там сериозна част от купувачите са българи, за които не е проблем да налеят в събота бензин в колата за 10 лв., да навъртят 38 км, колкото е разстоянието до Делчево, и да напълнят багажниците главно с храна. Тя излиза доста по-евтино, защото в Благоевград белите сортове грозде на пазара вървят от 50 ст. до 1,20 лв.
По 10 денара килограма е и популярният местен винен сорт “Црън Вранец”, който благоевградчани масово купуват, за да налагат в бъчви по мазета и гаражи. Белият сорт “Ркацители” е 12 денара /приблизително 40 ст./, а най-скъпото грозде е от сорт “Мавруд”, което върви по 15 денара /50 ст./ /Б.р. - 1 лев се разменя за 30 денара./
За сравнение маврудът в Асеновградско, където единствено вирее този сорт, се продава по 70-85 ст. на едро, а хубавото “Мерло” и “Каберне” са в диапазона 60-75 ст. килограма. На дребно по правило цената се качва с 30 до 50%.
Причината за разликата в цените българските винари обясняват с високите македонски добиви, достигащи над 1,5 тона от дка, докато в България тази година е средно 700- 800 кг. Македонците са гроздари, ние сме винари, правят сравнение нашите винопроизводители, които наблягат на качеството за сметка на количеството.
Освен грозде благоевградчани масово пазаруват в Делчево и зеленчуци за консервиране. Корнишоните вървят по 20 денара /60 стотинки/, хубавите домашни розови домати - по 15 денара. Сред македонските стоки, които българинът зарежда в хладилника, са и домашните яйца. Цените им са 7 денара, т.е. малко над 20 стотинки, колкото са и в България, но нямат нищо общо с яйцата в българските магазини, нито по големина, нито по цвят на жълтъка.
Пазарът в Делчево е доста по-голям от благоевградския, стоката е изсипана директно на земята, а по щандовете има само маратонки и анцузи. Като цяло цените на останалите стоки са като в България.
Явно заради кризата, напоследък в Македония доста се вдигна цената на месото, което обаче е от марка “домашно производство”. Каймата, която миналата година беше не повече от 4 лв., сега вече е 6 лв., че и нагоре. Свинските ребра са около 6.50 лв., за колкото могат да се намерят и в Благоевград.
През границата на България с Македония има строго правило да не се пренасят повече от 3 кг хранителни продукти от 1 вид на пътник, но митничарите и от двете страни на бариерата рядко правят проблеми при леко надхвърляне на количеството. Македонските пазители на границата проверяват само документите на пътниците, като дори не си правят труда да надникват иззад затъмненото стъкло на гишето. Българските митничари са значително по-строги, но проверката им обикновено касае количеството цигари, които благоевградчани внасят през границата. Позволени са 2 кутии на човек. Цената на стек с местната марка BRAND е 15 лв. заедно с акциза и търговската надценка, което прави 1,50 лв. на кутия. В България 1 кутия цигари излиза с 3 лв. по-скъпо.

Ех Чума, Чумааа, хем този сорт вирее единствено в Асеновградско, хем в Делчево цената му е по-ниска!
Еве у нашта Македония сичко е квалитетно - и грозието, и месото уд свинка и се шо го бараш е джабе. Дажи ви кажувам оти имами и ЖИТО КАО ДРЕНКИ и у сека куча имеми кауче и си лежаме по цел ден вриз них .У армия имеми еден тенк и еден самулед, ама сега са на ремонт. У Скопие имами и веке два облакудера. Па добро и славно си живеяме у Македонията сите грагяне и селане оти у удбата веке не тепат, и кютекот е по квалитетен.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.