Личните лекари печелят повече от платени прегледи и услуги, отколкото от здравноосигурителните вноски

Пазарна икономика в Кюстендил
Личните лекари в Кюстендил окачиха ценоразписи за услугите си. Бележките с цените, които предлагат джипитата, украсиха вратите на кабинетите им, разположени в бившата поликлиника в областния център.
Не само неосигурените, но и хората, които редовно плащат вноската си за здраве, когато отидат при джипито, се налага да бъркат в джоба си не само за таксата от 2.40 лв., за която рядко някой от медиците издава касова бележка, но и за други услуги, които би трябвало да са част от здравното обслужване на пациентите.
Ако не си плащал здравните вноски само един месец, първичният преглед при общопрактикуващ доктор в Кюстендил струва 20 лева. Второто посещение при джипито се плаща само 10 лв., и така за всеки следващ преглед.
Пет лева струва венозната инжекция, 3 лв. - мускулната, 3 лева трябва да се бръкнат неосигурените за подкожна инжекция, пише още на вратите на докторите. Електрокардиограмата и превръзката се таксуват по 10 лв. и 6 лв. съответно.
Безобразие е, лично аз нямам прекъсване на осигурителните права още от влизането на системата в сила, но когато отидох да си извадя медицинско за започване на работа, ми поискаха 5 лв., коментира кюстендилецът Венцислав Илчев.
По пет лева плаща и всеки, който иска медицинско за МПС или за заверка за здравна книжка. Двадесет лева трябва да се бръкнеш, ако при тегленето на заем банката или финансовата институция иска от теб да представиш медицинско свидетелство за здравословното си състояние. Изискването е задължително при тегленето на кредити или ипотеки за по-големи от 50 хил. лв. суми, обясниха чакащи пред вратите на джипитата.
Личните лекари са определили и такса за домашно посещение от 20 лв., която важи, ако се наложи да е в извънработния график или по желание на пациента.
Аз досега не съм бил посещаван вкъщи от джипито и не съм чувал докторите да правят подобни посещения, явно защото съм здрав, коментира дядо Иван Геремезов от кв. „Капията“ на Кюстендил. Възрастният мъж е на 76 години и когато му се наложи, ходи до центъра на града и чака наравно с останалите пациенти.
Най-лошото е, че няма как да си запишеш час за преглед при личния лекар предварително, а трябва да се наредиш на опашка, което обикновено ми коства между час и два, когато няма епидемии. Има ли подобно нещо, ходя на лекар само в краен случай, просто защото не мога да си позволя лукса да вися по опашки с часове, коментира Мая Христова.
Не знаем дали този ценоразпис е одобрен от някого, но като пациенти, ако искаме да получим нещо от джипито, просто трябва да платим, нищо друго не ни остава, коментираха чакащи пред вратите на личните лекари.
Допълнителни пари прибират джипитата не само за манипулации, но и за издаването на удостоверение за социални грижи, което струва левче. Толкова плаща всеки, който иска да му направят интернет справка за осигурителния статус, което между другото всеки може да направи абсолютно безплатно в съседната сграда на ТДНАП.
ССССССС! Егати болната! Физиономия на вечно недоволна, ССССС .Ако ви влезе в кабинета , извикайте ме. Аз съм професионелин змияр.Ще я обслужа и облагородя безплатно.ССССССС.
Отговор: Различно, според възрастта на пациентите. Най-заплатените са профилактичните и диспансерните прегледи, което означава,че колкото повече са възрастни пациенти с хронични заболявания и деца има в пациентската листа на едно джипи, толкова повече парички опъва от НЗОК (тук и повечето измами с фалшиви или измислени прегледи) Но това е само от НЗОК! А иначе само от таксите и други тъй наречените платени услуги джипито печели чисто по МИНИМУМ 50-60лева на ден, без да дава касови бележки и каквито и да било отчети за тези си доходи. Къде дават така???
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.