Инспектори с ролетка мерят ползваните от кафенетата общински площи



След оперативката в 9.00 ч. шефът Иво Николов /в средата/ изпрати 2 екипа инспектори да проверят кварталните кафенета
Всеки 5-и собственик надвишава декларираните места
Над 7000 лв. месечно допълнителни приходи от такса битови отпадъци /ТБО/ от кафенетата в Благоевград ще започнат да влизат в общинската хазна от следващия месец като резултат от акцията за повишаване събираемостта на местните приходи, предприета от дирекция “Местни данъци и такси”. На 26 април инспектори започнаха масова проверка на заведенията за съответствие на декларираните за ползване общински площи с реалните, както и за наличие на документи за платени патентни такси и сключени договори за ползване на брой места.
Резултатът е налице, до старта на кампанията имаше само 5 подадени декларации за ползвания брой места, сега са 82, а проверките ще продължат до 24 май, така че прогнозите ни са на светло да излязат около 8000 клиентски места, за които месечно търговците трябва да плащат по 1 лв. за ТБО, което прави минимум 7000-8000 лв. допълнителен приход на месец, обясни пред “Струма” директорът на дирекцията Иво Николов. Той призна, че всеки трети собственик на кафене в града е ползвал по-голяма общинска площ от заявената, а всеки пети не е бил коректен при обявяването на броя на клиентските места.
Не мога да ги разбера, едно кафе в средностатистическо кафене в центъра на града струва 1.20 лв., а се стискат да платят на общината по 1 лв. за ТБО на месец. Като видят, че идват проверяващите, почват да прибират маси и столове, а като си тръгнат, пак ги изкарват навън. Затова ще продължим със затягането на контрола и отчетността, категоричен е Николов.
Вчера той събра още в 9.00 ч. на оперативка подчинените си и изпрати в акция два екипа - единият трябваше да провери заведения в кварталите “Струмско”, “Грамада” и “Освобождение”, а другият - в “Еленово” и “Ален мак”. Първият екип започна акцията си от “Освобождение” с проверка на кафене “Динамик”, което се намира на ул. “Дойран”, в най-високата част на квартала. При замерването инспекторите установиха, че половината от външната площ е общинска, но досега не е бил сключван договор за ползването й. Веднага бе написан констативен акт с предписание до собственика, който трябваше да се яви в общината и да се подпишат съответните договори. На същата улица бе проверено и кафене “Порто Рико”, което е разположило върху общински терен четири маси с общо 12 клиентски места, т.е. месечно за ТБО трябва да плаща 12 лв. Управителят на обекта Нестор Чепарков показва всички разрешителни, изряден е. Но недоволства от следното - със собствени средства е облагородил прилежащата към кафенето общинска площ, озеленил е, засадил е дръвчета, направил е алеи, шадраван с риба, поръчана лично от него на скулптора бай Крум Дерменджиев, поставил е пейки.
И сега как да плащам същото на общината, като тези кафенета, които са в центъра, на тях всичко им е благоустроено, а аз съм го правил със собствени средства, не е справедливо, ядосва се той.
Това обаче не е точно така, защото и в центъра на града тревните площи край кафенетата се поддържат от собствениците и наемателите на заведенията, те ги поливат, подрязват храстите, метат и мият тротоарите. Регламентът си е регламент, гласуван е от ОбС и цената от 1 лв. за място е за всички една и съща, независимо дали са в центъра на града, или в покрайнините на “Освобождение”.
По план вчерашната проверка трябваше да обхване над 30 обекта и да продължи през целия работен ден. Какъв е резултатът от акцията Иво Николов обеща да обяви след 24 май.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.