Френско дружество готово да построи ТЕЦ в Гоце Делчев, който да работи със собствена биомаса

На среща с кмета Вл. Москов председателят на "София холд" Жак Паньон гарантира 100 работни места и наемане на 500 хектара за залесяване на бързорастящи дървесни видове
Френско дружество поиска да изгради топлоелектрическа централа в Гоце Делчев чрез дъщерната си фирма в България "София холд" ЕООД. То е готово да създаде 100 работни места и да квалифицира кадри за целите на компанията. Официалният представител на компанията Жак Паньон и българският мениджър на проекти Евгения Панова проведоха предварителни разговори с кмета Владимир Москов и се надяват на положителен отговор от Общинската администрация. Фирмата е отправила оферти и към съседните общини Гърмен и Хаджидимово за наемане на необработваеми площи, които да бъдат залесени с бързорастящи дървесни видове като топола, върба, акация, които да бъдат използвани за захранване на ТЕЦ-а. Предстои анализ на климата и почвите, който ще определи кои точно дървесни видове ще бъдат посадени и ще са подходящи за гориво.
Общо 500 хектара са необходими на фирмата за нормална работа и производство на електроенергия, която ще бъде продавана на "ЧЕЗ България". Ако бъде осъществен проектът, се очаква до две години ТЕЦ-ът да бъде построен и да заработи на пълни обороти. Фирмата възнамерява да създаде собствени разсадници и да вложи по около 1000 евро на хектар за водонапоителни системи и технологии с цел по-ефективно използване на необработваемите площи, което ще внесе свежи пари в общинската хазна от данъци и такси и ще се отрази благоприятно на рейтинга на региона като предпочитана дестинация за нови потенциални инвеститори. Фирмата иска да наеме земите за срок от 30 години с цел обезпечаване на ТЕЦ-а в Гоце Делчев, като гарантира още 50 сезонни работни места.
След проведените предварителни разговори с представители на местната власт Ж. Паньон забелязал, че в Неврокопския край чуждестраните инвеститори са по-малко в сравнение с други населени места на България, където фирмата е направила подобни предложения.
От компанията доуточниха, че производството на такъв вид енергия е по-скъпо в сравнение с ядрената, но за сметка на това е екологичночиста и щади природата, като се генерира 24 часа в денонощието и не се нуждае от компенсиращи мощности, а се ползва само местен дървен ресурс.
Кмете на гората. Гора лесно не се възстановява. Нали климатици щеше да правим в Гоце Делчев-какво стана с тях.
Забравихте че има още една топло електро централа- Норвежка ако не бъркам, дето ни пречиства боклука и даде живот на сметището!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.