Фотографът Ил. Анакиева: Нямам пари да платя 800 лв. патентен данък

Трябва да го свалят с 50%, професията е на изживяване
Собствениците на фотоателиета в Кюстендил поискаха от общината да им намали патентния данък, който според тях е необосновано висок. Разберете, не е нормално в Кюстендил ние, които работим в първа зона, да плащаме годишно 800 лв. патентен данък, а колегите във Варна, където работата е десеторно повече, да плащат 1000 лв. Направих проучване в интернет и мога да кажа, че в Благоевград има повече хора, по-оживен е, има и повече бизнес, а там колегите плащат почти колкото нас - 900 лв. годишно, обясни една от най-дългогодишните фотографки в Кюстендил - Илияна Анакиева.
В началото на годината изпратихме писмо до кмета Петър Паунов да ни намалят патентния данък, но отговориха, че няма как да стане сега. Трябвало да се направи към края на годината, защото патентите се решават и обсъждат от ОбС преди началото на календарната година, обясни Анакиева. В писмото-отговор се сочи, че въпросът следва да бъде обсъден, но кога и как, от администрацията не обясняват, гневи се фотографката.
Нещата не вървят на добре в нашия бизнес. Няма да крия, че нашата професия някога беше модерна и новаторска, но сега е на доизживяване. Новите технологии ни изядоха хляба. Преди за всяко нещо хората идваха при нас, сега всеки има цифров фотоапарат или камера на джиесема и всеки щрака. Даже за сватбените тържества предпочитат да се снимат сами, а не да плащат на фотограф. Много от колегите, които правят видеозаснемане, са прикрепили към камерите си по един фотоарапат и по време на различните ритуали щракат и снимки, като "изяждат нашия хляб", обясни ситуацията Анакиева.
Икономическата криза и намаляването на хората в града и фактът, че МВР само прави снимките за новите документи, също доведе до намаляването на работата във фотоателиетата, обяснява Анакиева. Според нея община Кюстендил трябва да направи поне двойно намаление на патентния данък, за да могат фотоателиетата в областния център да оцелеят.
Няма да крия, че лично аз съм длъжник на общинската хазна. Заради намаляването на работата не можах да си платя патента за миналата 2011 г., както върви, и за тази година няма да мога, а за 2010 година дължа половината сума, което пресметнато прави около 2000 лв., обясни фотографката.
Много пречи и нелоялната конкуренция. Сега всеки, който има среден клас принтер, може да изкара снимка, въпросът е, че не се прави на качествена фотохартия и за съжаление тези снимки след 20 години няма да останат за поколенията. Всяко нещо си има цена, качествените неща също, обяснява професионалната фотографка, докато чака местният парламент да се сети, че занаятът й още съществува.
Не може да разчитаме всички да се снимат при нас само защото си плащаме наема и данъците.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.