Цената от 5 лв./кг домати облагодетелства гръцките и македонските производители



Димитър Терзиев твърди, че след 20 дни ще бъдат готови оранжерийните му домати, но тогава и цената ще бъде много по-ниска от сега
Изказване на известния земеделец от петричкото село Рупите Д. Терзиев
От високата цена на доматите, достигнала 5 лева за килограм, са облагодетелствани основно гръцките производители и тези, които внасят от там, заяви вчера известният земеделец от петричкото село Рупите Димитър Терзиев. Според него тази година доматите оранжерийно производство в община Петрич закъсняват със зреенето с около 20 дни заради много студената зима. Изключение правят бившите държавни оранжерии край Петрич, които се отопляват.
И други години е имало такава висока цена на доматите, тази не е изключение, цената се определя от пазара. Нашите домати ще бъдат готови след 15-20 дни, но тогава със сигурност няма да бъде висока цената, тя ще падне и на практика мнозинството собственици на оранжерийни домати ще бъдем отново потърпевши. Разходите са огромни, една семка за домати струва между 25 и 30 стотинки. В един декар се залагат 3000 семки, а трябва да се купят повече - около 5000 семки, които струват 1500 лева. Торовете и препаратите също са много скъпи, пръскането трябва да става един път на седем-десет дни, каза Димитър Терзиев, който отглежда пет декара домати и чушки оранжерийно производство и около 15 декара полско, като в това число тикви, патладжани, краставици и други. Зелето го продава между 20 и 30 стотинки за килограм, а първото излязло на пазара е струвало 1 лев, но малко от местните производители са се възползвали.
Основно това е в плюс отново на производителите от Гърция и Македония, и на прекупвачите, които зареждат от там, коментира Д. Терзиев.
В центъра на село Рупите през последните дни редовно идват микробуси от различни райони на страната, в това число и от Румъния, и изкупуват на едро тиквички на цена между 60 и 80 стотинки за килограм. Завчера румънски микробус, след като е товарил стоката и разбрал, че тиквите в южната ни съседка Гърция се продават на 25-30 евроцента за килограм, заминал за Гърция.
Терзиев недоволстваше и от това, че държавата не подпомага земеделските производители, като даде за пример, че за декарите, които обработва, получава нищожни субсидии - 30 лева за декар.
Но държавата ще е на тоя хал докато има пишман бизнесмени с средно или купено вишо (както му викате) като вас, за които бизнеса е да крият данаци и осигуровки. Да плащате на даначните да не ви барат.
Тук в София повечето си плащаме на държавата. А при вас в петричко идете по селата и вижте дали някой магазин дава касови бележки. Такива бизнесмени сте.
После плчете че държавата нямала пари за пенсии, болници, училища.
Но ви идва края на такива селски тарикати.
и ако не минат зеленчуците през митницата нелегално не са конкурентни. Нашите зеленчукопроизводители получават таратанци. Прекупвачите и търговците по пазарите не плащат данъци защото се водят производители, нищо че на сергиите има лимони и мандарини!?!?!?!. И на края прецакан селянина защото му е купен зеленчука без пари, гражданина, защото му е скъп, държавата, защото не си получава своето, а печели само някакъв сополко, на сергията с бизнесмен с основно образование.
Та проблема не са зеленчукопроизводителите, а търговците малоумнико.
Големият въпрос е не дали държавата трябва да дотира, а защо все другите държави успяват да дотират селскостопанското си производство, а България не?
Защо ВСИЧКИ ДРУГИ ДЪРЖАВИ ОТ БИВШИЯ СОЦЛАГЕР успяха да запазят селското си стопанство, а само България го унищожи почти напълно? И докога ще го управляват некадърници?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.