5 000 000 лв. достигнаха фирмените задължения, повечето от дружествата са фиктивни

Изказване на председателя на бюджетната комисия в Петрич Г. Ичконов
Продължават застрашително да се увеличават несъбраните от община Петрич средства, които вече възлизат на 5 милиона лева, обяви председателят на Постоянната комисия по бюджет към местния парламент Георги Ичконов. Той поясни, че през последните повече от 12 години недоборите са сериозен проблем за община Петрич, която не може да си събира наемите.
В края на миналата година те бяха малко над 4 милиона, до първото полугодие на тази година са нараснали на близо 5 милиона лева, обясни Ичконов. Според него общината все още не е редуцирала списъка с фиктивно съществуващи фирми, на които се начисляват недобори, и през миналата година той поиска от местната администрация да премахне от списъка фирмите, които практически не съществуват, но по документи се водят и на тях се начислява такса смет.
Междувременно Георги Ичконов заяви, че за първото полугодие на тази година бюджетът на общината върви в нормални граници, 48% са заложените разходи. Изпълнява се по план и приходната част, уточни Ичконов. Той обясни, че до края на тази седмица ще обяви дали ще се кандидатира за кмет на общината.
Членът на Постоянното присъствие на Обединените земеделци и областен председател Георги Зарков обяви, че подкрепят Ичконов, ако се кандидатира.
Производителите и търговците на храни са длъжни да предлагат на потребителите в страната храни, етикетирани на български език. Допуска се данните на етикета освен на български език, да бъдат обявени и на други езици.
При етикетирането на храните не се допускат обозначения, които приписват или подсказват свойства на храните, свързани с предпазване от възникването или с лекуване или диагностика на болести при човека.
Етикетирането, рекламирането и представянето на храните, включително тяхната форма, външен вид, опаковка, опаковъчен материал или предмет, начин на търговско аранжиране и подредба, и наличната информация за тях в медиите не трябва да заблуждават потребителите.
При етикетирането на храната се включват данни за:
наименованието, под което храната се продава;
списък на съставките на храната и количество на някои от тях;
количествено съдържание на генетично модифицирания организъм и уникалния му код;
срокът на трайност на храната и
нетното количество на предварително опакованите в отсъствие на потребителя храни;
име/фирма, седалище и адрес на производителя или на лицето, което пуска храната на пазара, държавата на произход при храни от внос, маркировка за обозначаване на партидата, към която принадлежи храната;
указания за употреба, ако е необходимо;
действителното обемно алкохолно съдържание за напитки, съдържащи повече от 1, 2 % vol.
Размерът на буквите в обозначението за съдържание на генетично модифицирани организми в продукти съгласно чл. 4, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 1830/2003 на Европейския парламент и Съвета от 22 септември 2003 г. относно проследяването и етикетирането на генетично модифицирани организми и проследяването на храни и фуражи от генетично модифицирани продукти и изменението на Директива 2001/18/ЕО, наричан по-нататък Регламент (ЕО) № 1830/2003, трябва да бъде два пъти по-голям в сравнение с останалата част на надписа и с цвят и ш
В случай, че храната съдържа или се състои от генетично модифицирани организми в съотношение над допустимата прагова норма, определена в Регламент (ЕО) № 1830/2003, видът, количественото съдържание, уникалният идентификатор на генетично модифицираните организми и думите "Съдържа генетично модифицирани организми" задължително се изписват на опаковката с размер не по-малък от 25 на сто от опаковката, с главни букви, с контрастен на останалата част от текста цвят.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.