Селата Железница, Челник, Габра, Сахране и кв. Ораново със страшни маски и зловещ звън на хлопките

16 януари 2016 17:09   6958 прочита


Групата на с.Челник, община Тунджа е с ръководител Росен Димитров. Броят на участниците в нея е 35 /25 мъже, 8 жени и 2 деца/.

Народния обичай „Кукери” съшествува в с. Челник от незапомнени времена. Със своето участие в селото е предизвикало голям интерес у жителите, а по-късно на много фестивали в страната и чужбина. Кукерските игри в селото имат голяма традиция, те се организират между Сирни и Местни заговезни (м. Февруари), когато започва събуждането на природата. Кукерите обикалят селото и играят във всяка къща за здраве, берекет и прогонване на злите духове чрез страшните маски (гугли) и зловещият звън на хлопките. Късно след обяд кукерите се събират на мегдана за да довършат своя обичай, а именно заораване, засяване, имитиране на смъртта и съживаването с магическа сила на огъня, възпроизводство на човешкия род чрез имитиране раждането, благословия, която произнася булката е за пълни хамбари и голям берекет. С кукерското хоро завършва самия обичай.

Кукерската група от гр.Симитли, кв.Ораново с ръководители Петър Мурджов и Славе Деянски се състои от 365 участника.

Кукерската група е член на международната федерация на Маскарадните игри. Участвала е и на Международни фестивали в гр. Перник, гр, Раковски, гр. Ямбол и гр. Радомир, на които печели първи и втори места. През 2005 г. групата от кв. Ораново, съвместно с ансамбъл “Българе” участва и на спектакли в НДК, както и на дефиле по бул. “Витоша” – гр. София., също така участва и в заснемането на български игрален филм в Народен театър “Иван Вазов”. През лятото на 2005 г. групата участва и на фестивал в Р.Турция

 

Групата “Джамал” от село Габра, общ. Елин Пелин с ръководител Стоил Райчев се състои от 53 участници /31 мъже, 2 жени и 20 деца/.

Маскираните участници са с маски оприличаващи чудновати животни -те представят българската обредност, наследена от траки, славяни и прабългари, която е съхранена през пет вековното турско робство. Характерни са и хлопатарите, чийто звън е съпроводен с хороводните звуци на гайда, тъпан и кавал, минаващи през всички домове. Така се прогонват злите духове и сили, болести, а годината е добра, с плодовитост по нивя, животни, хора. Стопаните посрещат с радост и щедро даряват:

"- Добре сте дошли у нас. Лани, като дойдохте, прогонихте злите сили и болести. Годината беше добра, голем берекет имаше."

Стопанката дарява булката, младоженеца, свекър, свекърва. Вдигат се наздравици.

Вниманието се насочва към мечкаря и мечката, след което се възпроизвежда "борба с мечката",... пожелания за здраве...

Изпълнява се хумористична сценка от 1918 - 1920г., по идея на бивш белогвардеец Александър Логвиненко - бивш собственик на мината в с. Габра: Добрия цар Максимилиян съди своя непокорен син Адол, и герои - Скороход, Маршал, двама гвардейци, Черна Арапиня, Гробокопоч, Доктор, Поп......

Най възрастен участник – 78г.

и се казва Георги Алексиев Кунев

 

Сурвакарската група от с. Железница с ръководител Кирил Кордев се състои от 86 участници /55 Мъже, 12 Жени и 19 деца/.

Сурвакарската група с.Железница съществува от 1887г.

С голяма празничност и подготовка се посреща Васильов ден на 14 януари. В миналото се отбелязва с големи сурвакарски групи /бабугери/, които обикалят всички махали със сурвакане, веселие и джумбуши и посещават всеки дом и двор. Пее се песента „Навървило Лудо младо неженено...”

Групата представя бабугери, мечки, старци и други маски представящи карикатури на съвременния живот.

Правят се заклинанания против дяволи и уроки. Гонят се зли духове за прочистване на съзнанието на населението.

Групата представя обичая „Прощапулник”, представящ прохождането и първите стъпки на малкото дете – символ на бъдещето. Правят се благословии за младенеца и в зависимост от предметите, които ще вземе се наричат бъдещите му достижения и успехи.

Групата участва в кукерските фестивали в Перник и Карлово, където представя с успех общината.

Най – възрастният участник е на 64 години и се казва Стоян Андреев.


Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар