Кмет рекордьор навъртя 16 години на поста в кюстендилското с. Пиперков Чифлик

21 април 2015 11:46   10346 прочита


Вдигнал храм с голи ръце, двойки от цяла България се стичат, за да отправят молитва за рожба

Кметът на село Пиперков Чифлик - Стефан Котев, който е на 63 години е сред най-дългогодишните управници в Кюстендилската община. Вече 16 години той изпълнява нелеката задача да помага на местното население, а редом с това и да го благоустроява. „Стефчо ще навърти поне още толкова готини кметуване, няма човек, който да не го обича”, коментират хора от селото.

Котев заема поста, заради любовта към родното си място. Тогава решава да възстанови и традиционния за селото събор, който се организира на Томина неделя, пише "Монитор". Някога в района през 17 век имало три манастира, единият от които се намирал на мястото на новоизградения храм „Свети Иван Рилски”.„Може да се каже, че съм един от най-старите кметове. Един колега се шегуваше с мен и каза, че с кметове, които са от миналия век не разговаря”, разказва с усмивка селският първенец. Котев не отрича, чеежедневието му е свързано с много трудностии то най-вече заради липсата на средства.

„Кметската работа е като любовта, трябва да има тръпка”, продължава да разказва за себе си и селото Котев. Горд от постигнатото съвсем скоро селският управник започва градежа на нова детска площадка. След спечелен проект по ПУДОС на мястото ще могат да играят децата в селото, които не са никак малко. Само от началото на годината Пиперков Чифлик се радва на две новородени дечица.

Предвижда се площадката да се сдобие с катерушки, пързалки люлки, както и кът за отдих.Въпреки дългите години на управление Котев не отрича и за проблеми, с които не е успял да се справи. „Нашият проблем в селото е канализацията или по-точно липсата на такава. Има частично изградена, но тя е без пречиствателна станция и често създава проблеми.

Преди 6 години направихме проект, но ето резултат няма. Зная, че трябват много пари. Според предварителния проект необходимата сума е 1,8 млн. лв.” споделя Котев.Градежът на „Свети Иван Рилски” обаче радва сега хора от цяла България. На 4 юли 2007 година започва строежът на храма в селото. До този момент там не е имало божие място, в което хората могат да се помолят. Само година по-късно църквата е осветена. „В момента предстои да се доизографиса отвътре.

Парите са събрани и се надявам до 2 месеца да довършим цялото място. По моя груба сметка всичко излезе около 300 хил. лв. Градежът започна след спечелен проект, но много от хората даряваха лични средства”, обяснява селският първенец. Освен че той самиятвложил лични средстваредом с майсторите в продължение на година от сутрин до вечер строил храма, за да може да зарадва местните жители.

Името на божието място избрали всички жители на общоселско събрание, а Свети Иван Рилски за тях е най-големият светец. „В България има много малко храмове с това име, а все пак е от нашия край-от Фролош”, разказва Котев. Наскоро дори едно семейство от Северна България посетило „Свети Иван Рилски” и се помолило на светеца да го дари с дете.

Само два месеца по-късно жената се обадила на кмета, че е бременна. Самият храм носел уникална сила. Други двойки последвали примера и пристигали в Кюстендилско, за да се помолят. В божието място почти всяка събота и неделя се извършват венчавки и кръщенета. Дворното място вече е превърнато в истинска райска градина, а всеки който е бил веднъж в храма винаги се завръща.

Пиперков чифлик с двама кандидат-столетници

В Пиперков чифлик има двама кандидат-столетници. Най-възрастният жител е 96-годишният Мирко Гракалски. Само година по-млада е Стойна Георгиева. По думите на кмета Стефан Котев двамата са в добро здраве и като нищо ще надхвърлят 100-годишна възраст. Пиперков чифлик пък е едно от малкото села, които вместо да намаляват имат прираст. Според избирателните списъци жителите му са общо 850, но реалната бройка е далеч по-голяма. Поне 1100 са жителите на селото, които са го предпочели пред областния град Кюстендил.


Още за: кмет   община   задача   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар