Заради досиетата църквата се занимава с ин витрото



Изказване на лидера на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев
Българската църква се нуждае от спешна реформа, а не от демонстрация на дейност, каквато е нейната позиция по отношение на оплождането по метода "ин витро" и сурогатното майчинство. Около това становище се обединиха Любен Дилов-син и лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев в студиото на бТВ.
Според тях душата на човек се дава от Бог и щом децата се раждат, макар и по изкуствен начин, значи са дадени от Бог.
"Цялото общество осъди решението на духовниците, а отговорът според мен е много прост - ако едно нещо е небогоугодно, то няма да се ражда", категоричен бе Тренчев.
В защита на църквата пък се обяви издателят Иван Гранитски, който е един 30-те интелектуалци, обединили се в подкрепа на религиозната институция в страната.
"Ние не заемаме позиция по отнощение на въпроса с ин витрото, а искаме да защитим църквата като един от стълбовете на обществото. Една малко непремерена атака срещу църквата подрива авторитета на архереите и на институцията по принцип", заяви Гранитски.
Той подчерта, че със съмишлениците му не са съгласни с дребнавостта на хората по отношение на действията на Светия синод, включително и историята със скъпите автомобили на нялои негови членове.
"Не бих казал, че е лукс да се движат с такива коли - с какво да се возят митрополитите, не може с магаре. Това е принизяване на разговора, трябва да се види какво църквата като институция е правила през столетията и за това да се запазим като народ", добави издателят.
За Светия синод и закона
Константин Тренчев, от своя страна, подчерта, че нито една институция на някои от другите вероизповедания в България не се е противопоставяла така ревностно на държавните проверки на дадените й субсидии, както Светият синод.
"Тези субсидии не са проверени, а това е задължение на държавата - става дума за милиони през годините. И Комисията по досиетата просто изпълняваше своите функции, като поиска информация от църквата за служителите й, а те първо обещаха да я дадат, но не го направиха, после отказаха да я предадат, а накрая все пак склониха", коментира Тренчев.
Според него в известна степен темата за ин витрото и сурогатното майчинство цели да измести фокуса на обществото от темите за досиетата и за финансите на църквата.
"Действията на църквата пораждат въпроси - не може да не ги проверяват, след като става въпрос за парите на данъкоплатците", добави и Дилов-син.
Според Тренчев църквата се крепи на вярата и когато пастирът не е с морални качества, стадото се разпръсва.
"Тези хора не са носители на вярата, тя е в сърцата на хората, така че да не се изживяват като последна инстанция. Дори не сме почнали да вадим материали за хората от синода, които имат фирми", заяви той.
Тренчев разкри, че владика има частна фирма за трансплантация на органи. "Проверили сме кой в какви фирми участва, но още не е дошло времето, в което да ги разкрием. Аз не искам да разклащам основите на църквата, но няма как да отречем, че част от тези хора имат техни частни интереси, а освен това са били и в авангарда на атеистите - в бившата Държавна сигурност.
За реформирането на църквата
Едва 1100 души у нас се занимават с религия, подчертаха гостите в сутрешния блок на bTV. Това означава, че под патриарх Максим има само 1100 души, а в Гърция например те са 24 000.
"Това е една изчезваща професия и нещо трябва да се направи. Но промяната трябва да започне от самата църква", посочи Тренчев.
Според гостите държава и цялото общество трябва да се включи в дебат за евентуалното реформиране на църквата.
ЗА ПРОТЕСТИТЕ И СТАЧКАТА СЕ СЪОБРАЗЯВАХТЕ С ПРАЗНИЧНОТО НАСТРОЕНИЕ НА НАРОДА, И ГИ ОТЛОЖИХТЕ ЗА СЛЕД НОВА ГОДИНА, А С ЦЪРКВАТА - НЕ!
ВЕЧЕ СМЕ В НОВАТА 2012 Г. СИНДИКАЛНИ ЛИДЕРИ, КАКВО СТАВА С ОБЕЩАНИЕТО ВИ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ПРОТЕСТИТЕ СРЕЩУ ПЕНСИОННАТА РЕФОРМА??? ЗАБРАВИХТЕ ЛИ КАКВО ОБЕЩАВАХТЕ НА НАРОДА КАТО СИНДАКАЛНИ ВОДАЧИ???
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.