Властите в Кюстендилско тарашат за свинско без документи

07 март 2014 13:38   2 коментара   9968 прочита


Мерките са срещу африканската чума по свинете по решение на областната епизоотична комисия в Кюстендил

12 институции от област Кюстендил ще следят за производство, внос и продажба на свинско месо без документи. Целта на превенцията е да не се допуска африканска чума по свинете на територията на областта и страната.

От днес по предложение на ОДБХ-Кюстендил, с решение на областната епизоотична комисия се въвеждат превантивни мерки срещу разпространението на този вирус. Дейностите са предприети в резултат на информация от Световната здравна организация и министерството на земеделието в Полша, от където съобщиха за установено огнище на болестта.

По предложение на Областната дирекция по безопасност на храните, при областния управител на Кюстендил беше проведено заседание на областната епизоотична комисия, на което освен експертите на Агенцията по храните, присъстваха и шефовете на още 12 институции от областта. Между тях шефът на ОД на МВР в Кюстендил – комисар Елин Стамболийски, шефът на РЗИ – д-р Христо Кознички, на регионалната дирекция по горите - Васил Пуров, на ДАИ- Росен Димитров, на Областна дирекция "Земеделие"- Йордан Домозетов, РИОСВ, Областно пътно управление, областното управление противопожарна безопасност и др.

До този момент в България и съседните на страната ни държави няма констатирани случаи, болестта не е опасна за хората, но е изключително опасно вирусно заболяване при свинете, срещу което няма ваксина и не се прилагат други антивирусни препарати, уточни шефът на областната агенция по безопасност на храните д-р Първан Дангов. Той посочи, че Кюстенедилска област е външна граница на ЕС и липсата на адекватен контрол и превантивни мерки, лесно може да превърне страната във входна врата, в случай, че не бъдат предприети мерки. Това създава опасност да се ликвидира целият отрасъл, тъй като в нашата страната и без друго има забрана за износ на свинско месо от 2008 година. Тогава беше открита класическа чума по свинете в Трекляно, заяви Дангов.

Мерките, които са набелязани по време на заседанието вчера, включват засилен ветеринарномедицински контрол в свинефермите от региона. Ще се следи транспортирането на животни, санитарните власти ще проверяват за нерегламентирани сметища, където често се изхвърлят животински отпадъци. Предстои да бъде актуализиран регистъра на обектите за отглеждане на свине на територията на Кюстендилска област, като собствениците, които отглеждат животни за собствена консумация трябва да ги декларират по вид и брой в съответното кметство, както и да ги подадат за вписване в информационна система на БАБХ. При констатиране на заболели свине с клинични признаци на заболяването, да сигнализират обслужващия ветеринарен лекар. Ловните дружинки също ще имат грижа да следят и да подават своевременно информация и проби.

Заразата се предава при пряк контакт с болни прасета, чрез заразени помещения, транспорт, дрехи, работен инвентар; при консумация на заразено месо и продукти; от животински отпадъци, кърлежи. Клиничната картина e подобна на класическата чума. При констатиране на заболяването се прилага унищожаване на животните

Затова започват и масови проверки по бензиностанции, ферми, пазари и ресторанти, които ще следят специално за транспорт и търговия на свинско без документи.

Собствениците на паркинги трябва да осигурят разделно събиране на отпадъците и тяхното ежеседмично извозване. ОД МВР и ДАИ- Кюстендил ще проверяват за транспорт на живи животни и продукти от животински произход и специално свине и свинско месо, като ще се изискват документи за произход и контрол.

Регионална дирекция по горите ще координира с ловните дружини следенето на промяна в поведението на дивите свине. Засилен ще бъде контрола и на граничните пунктове Гюешево и Олтоманци.

Ще се проверява за свободно- пасищно отглеждане на свине, което е забранено. Проверки ще се направят и на всички сметища, по отношение на тяхното ограждане и недопускане на достъпа на животни и хора.

Инспекторите от отдел "Контрол на храните" пък ще имат грижата да следят дейността на търговските обекти и обезвреждането на кухните и хранителни отпадъци. В обектите за търговия и производство на храни ще се следи за наличието на суровини и храни, с произход от инфекциозната зона в Литва.

"В Литва целия отрасъл свиневъдство е ликвидиран, нека опасността не се подценява, защото Руската федерация от години не може да се справи с ликвидирането на огнищата на африканската чума по свинете на нейна територия", коментира директорът на ОДБХ- Кюстендил д- р Първан Дангов.

М. Златев


Още за: проверка   документи   месо   Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
07 Март 2014 22:42 | старогражданин
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Време е да закрият ОДБХ в Благоевград и Дангов да поеме и тази територия, а най-добре от София до Солун.


08 Март 2014 09:10 | Да бе
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Той Дангов е голям симпатяга. Като маторица е. Ти виж да се поем/б/еш с Микев, за територията не бери грижяа




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар