Вижте последния вариант на АМ "Струма" през Кресненското дефиле

25 август 2016 12:40   8 коментара   19863 прочита


„Забавянето на строителството на пътя през Кресненското дефиле ще е пагубно за човешкия живот и природата“. Това каза инж. Лазар Лазаров, председател на УС на АПИ по БНТ тази сутрин. Той представи последният вариант на проектното трасе и обсъждан на Комитета за наблюдение в частта на АМ „Струма“.

„Смятаме този вариант за най-балансиран към момента. Възможно е до 2020 г. да имаме безопасен и безконфликтен път пред Кресненското дефиле”, подчерта председателят на пътната агенция.

„Десетилетия са обсъждани различни варианти на трасе - дълъг тунел, двулентов път на два етажа и др., които обаче са били изоставяни именно заради протести на еколози или на жителите от района, както и по мнение на експерти от БАН, тъй като районът е сеизмологичен“, обясни инж. Лазаров.

„Последният проект на трасе през Кресненското дефиле е представен в АПИ преди 6 месеца и предложението според този проект е едната посока на движение - от Кресна към Симитли - да минава по настоящето трасе, което ще бъде ремонтирано, а другото платно – от Симитли до Кресна ще бъде изнесено в източна посока по изцяло нов път през дефилето. Той ще е двулентов, като при изкачванията ще има три ленти. Ще има и 5 малки тунела. Двете трасета ще бъдат резервни едно на друго и при инцидент ще има възможност за прехвърляне на движението от единия към другия път, както и връзки с населените места в района. Планът е първо да бъде изградено новото трасе, а след това да се рехабилитира настоящото. “Масово на запад в планинските райони използват този вариант”, подчерта инж. Лазаров.

Той подчерта, че районът не е безопасен и затова се търсят оптимални и бързи варианти. По статистика на пътна полиция в участъка през Кресненското дефиле живота са си загубили 46 човека, а над 250 са ранени и има изключителна концентрация на пътно-транспортни произшествия.

Инж. Лазаров обясни, че АПИ е работила с еколозите Андрей Ковачев и Петко Ковачев като членове на комитета по наблюдение на АМ „Струма“. Боян Петров, които пострада при инцидента при дефилето, вероятно е бил техен сътрудник. Те е трябвало да предложат мерките, които да залегнат при проектирането на трасета, така че магистралата да бъде максимално щадяща към природата. Инж. Лазаров каза, че в деня на инцидента двамата еколози са били там, за да огледат допълнително трасето като част от мерките, които трябва да предложат. Той уточни, че седмица преди това е имало съвместно обследване, в което са участвали и експерти на АПИ.

Инж. Лазаров посочи, че в деня на инцидента, на метри от еколозите, в районът е имало ограничение на движението и сигнализация във връзка с дейности по укрепване и и омрежване на ската, извършвана от алпинисти на АПИ. Освен това там има и отбивка и ограничения на скоростта.

Пожелавам на колегите де се възстановят бързо, за да продължим работата по проекта, пожела на експертите инж. Лазаров.

М. Иванов

 

8 коментара
25 Август 2016 15:34 | Водач на МПС
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

А кво праим зимата с високото трасе?


25 Август 2016 16:49 | до мпс
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Ще се движим със ски, шейни и найлони


25 Август 2016 17:15 | В Брежани няма Въглища
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Чий го дирите до Брежани


25 Август 2016 20:15 | дядо Йоцо
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Хайде правете я. Стига сте се чесали по празните тикви. С този участък трябваше да започнете .Колко хора щеше да са живи и здрави. Гледате на работата лекото и сега ви дойде яйцето на задника.


25 Август 2016 21:26 | Великолепният
Оценка:
4
 (
8
 гласа)

Говорят за Дефилето, а магистралата до изхода от Благоевград трябваше да е готова до есента на 2015. Колко ли пари се измъкнаха там, ужас. Само се краде в тая държава. Президента и Бойко големи думи бълваха с тея магистрали и сега пълни нули.


26 Август 2016 00:46 | МОНТЕ КРЕЕЕЕЕСНА
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Индж. Лазаров дан съ е ооооо.. бъркал нещо? Като че обратен изглежда планът. Не трябва ли източното трасе да е посока север към Симитли, а сегашният път да е към Крее... ееееес. на? Тия еколози само прееееечат и бавят строителството. Що не ги фърлят нааааа сомовете в подводните пееееещери на Струма да се запознаят с екологията ооооотблизо?


26 Август 2016 01:07 | Рибар Олиг арх/френ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Преди години, преди да ибухне демокрацията в Струма беше паднала лека кола Волга и беше изчезнала под водата. Дойдоха тежки водолази да я търсят и се спуснаха във водата. Откриха, че има големи подводни пещери, в които цял ж. п. влак може да влезе. По едно време излязоха много уплашени и за нищо на света не искаха да се спускат повече. Бяха видели огромни сомове чудовища 3-4 метра дълги с усти големи като тепсия за агне. Колата не се намери нито пък изплува сама.


26 Август 2016 06:44 | ГЕРО
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

разумно решение-действайте!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар