Валежите през ноември и февруари формират водните запаси в почвата, но не падна капка

02 декември 2011 00:17   7263 прочита
Агроном Димитър Мицев прогнозира сушава 2012 година и слаба реколта от някои култури заради сухия ноември
Агроном Димитър Мицев прогнозира сушава 2012 година и слаба реколта от някои култури заради сухия ноември


Агроном Димитър Мицев прогнозира сушава 2012 година и слаба реколта от някои култури заради сухия ноември

Изказване на агронома Д. Мицев от с. Първомай

Липсата на валежи е реална заплаха за бъдещата реколта, каза вчера агроном Димитър Мицев от петричкото село Първомай, в чийто двор е разположена единствената в общината метеорологична апаратура за измерване на температурата и влажността на въздуха.

Два са важните за натрупване на воден запас в почвите месеци на годината - ноември и февруари, каза Мицев. През тези периоди е максимумът на валежите, като през ноември трябва да паднат не по-малко от 50 литра на квадратен метър, но не падна нито капка. Това означава, че още отсега земеделските стопани трябва да вземат мерки да се запасяват с вода - да почистят каналите, да си осигурят помпи, да изградят водоеми. Земеделците трябва да имат готовност за командно поливане. Засега няма изгледи за валежи, не се знае какъв ще бъде и февруари. По принцип валежите в началото на 2012 г. може да компенсират липсата на валежи през ноември, но се очертава лош в това отношение следващ февруари.

Предвид всичко това, може да се каже, че обстановката е изключително тревожна за есенните култури - житните насаждения и някои от зеленчуците - спанак, зелен кромид и др. Заради липсата на валежи тези култури в момента са като в хамбар, не могат да развиват коренова система. Затова може да се каже, че реколтата от тях ще бъде, ако не никаква, то слаба. Следва да очакваме тежка и сушава 2012 година.

За овошките обстановката не е опасна, защото в края на октомври падна дъжд. Частична опасност има за лозята, но те са по-устойчиви, при тях корените са на по-дълбоко, черпят вода от по-дълбоките слоеве, където влагата се задържа по-дълго, заключи агроном Мицев.

Без да е чула неговите тревожни прогнози, земеделката от село Първомай Живка Митрева изкопа малък водоем до ягодите си, които посадила за първа година в Първомайското поле. Самотна майка съм, до миналата година отглеждах тютюн, но се отказах. Имаме оранжерии, отглеждахме в тях краставици, заради шума около бактерията ешерихия коли обаче нямаше пазар за тях. Сега в оранжериите отглеждам маруля, отдавна се занимавам със земеделие, тази година за първи път реших да садя ягоди, защото от мои близки знам, че държат висока цена.

Миналия сезон цената им не падна под 3,50 лева за килограм. Струва ми се, че отглеждането на ягоди е най-платимо. Засадих отначало един декар, но нямах капково напояване и те изгоряха. Затова изкопах водоема, направих си капково напояване и засадих още веднъж ягоди. Общо похарчих около 4000 лева за разсад по 14 стотинки за коренче, найлон, оране, торене, капково напояване, заключи Живка Митрева.


Още за: валежи   Д. Мицев   запас   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар