Уникална по рода си надгробна плоча откриха археолози на Хераклея Синтика

05 април 2017 16:26   9 коментара   35553 прочита


Днес официално бе представена уникална по рода си надгробна стела със старинни гръцки надписи. Представянето на този важен исторически паметник бе направено от директорът на националния археологически институт с музей към БАН доц.д-р Людмил Вагалински ,Николай Шаранков, който е преподавател в катедра "Класически филологии" към Софийски университет и епиграф, кмета на Община Петрич Димитър Бръчков и директора на Историческия музей в града Сотир Иванов.

Според Николай Шаранков каменната надгробна стела датира от втората половина на II век и от екипа на доц. Вагалински е открита през декември месец 2016г. " На надгробната плоча има надписи, които са уникални по рода си и са написани във формата на стих. В него е разказана историята за смърта на мъж от района, но по начина на написване се разбира, че това са били образовани хора."- каза Николай Шаранков.
Доц. Людмил Вагалински исказа своето задоволство от намереното археологическо наследство.

"Доволен съм, че успяхме да запазим това археологическо наследство да остане в Община Петрич. Близо четири месеца се борим за това, защото е от изключителна важност надгробната стела да бъде запазена и съхранявана точно тук в Исторически музей- Петрич. Това е може би първата по рода си надгробна стела намирана в България, за това разбирате колко е важна за Община Петрич."

Кметът Димитър Бръчков каза:" Това откритие е важно и за националното историческо богатство, и за регионалното. С този артефакт ще бъде обогатена колекцията на Историческия музей в града. Надяваме се това да спомогне за развитието на туристическия бранш в общината."
Доц.д-р Людмил Вагалински разкри, че от 24 април ще започнат отново разкопките на Хераклея Синтика. Той отправи своята благодарност към Община Петрич и Министерството на културата, които ще финансират предстоящите разкопки.

М. Иванов


Още за: плоча   археолози   Хераклея   Още от: Общество

Принтирай статия
9 коментара
05 Април 2017 17:15 | Ай
Оценка:
9
 (
11
 гласа)

Я да проверят внимателно - да не се окаже, че надписът е на македонски... Иначе браво - и за откриването, и за съхранението в Петрич.


05 Април 2017 17:40 | kurotresina
Оценка:
13
 (
15
 гласа)

Гръцката държава за първи път е саздадена през..... 1832г. от принца на Бавария Принц Ото ВИТЕЛСБАХ БАВАРСКИ... който след възкачването на престоло тегли кредит от..... БАЩА СИ КРАЛ ЛУДВИГ I БАВАРСКИ... Кралят на Бавария... хахахахахах Съвременното гръцко знаме е наложено от Ото Вителсбах и е създадено на базата на знамето на Бавария. Името "Гърция" е наложено на съвременната гръцка държава от европейските велики сили. Няма древни карти или препратки с думата "Гърция". Ритуалът с пренасянето на олимпийския огън не произлиза от древна Елада. Той е създаден от един германец на име д-р Карл Дийм, който е организирал Олимпийските игри в Берлин през 1936 г.


05 Април 2017 21:02 | ABV
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Стига с тия гърци. Във втори век в Петрич не е имало и един грък. Там са живяли македонци. За тях Херодот пише, че са толсова зли, че и кон не трябва да си купуваш от тях.


05 Април 2017 21:15 | Мети Възпитателя
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Хераклея Синика е част от Римската империя. Много късно за Македония. Да, пишели са на гръцки но, ако питате комшийте, надписа е техен.


05 Април 2017 21:20 | Коцето Габренски
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Били са тракийци от племето синти и при идването на славяните са избягали в Беласица планина . От там сме се пръкнали и ние .p


05 Април 2017 21:27 | Коцето Габренски
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Първообраза на елинската писменост е била тракийската . За траките Херодот пише, че са e65били като море на балканите по народност .


05 Април 2017 22:34 | Превод
Оценка:
13
 (
17
 гласа)

На плочата ясно е написано: "Е оти така наприхте със светофарите"


06 Април 2017 08:33 | ГЕОРГИ
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

ПРЕВОД СЕЛЧО НЕ СЕ КОСИ КАТО МИНЕШ 2 - 3 ПЪТИ С МАГАРЕТО ПРЕС СВЕТОФАРИТЕ. МАГАРЕТО КИ СВИКНЕ ТИ НЕ.


07 Април 2017 08:06 | Плешивмишотплоски
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Досега не съм видял тракийски текст!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар