"Тихите убийци" в Пиринско дебнат навсякъде: Дрогирани зад волана застрашават ежедневно човешки живот!

05 ноември 2018 14:37   7161 прочита


Само за изминалите три дни, шестима души от Югозапада са задържани за притежание на наркотични вещества, или за шофиране след употреба на дрога. Само днес в полицейския бюлетин на ОД на МВР Благоевград има задържани 6-тима дрогирани водачи сред тях и 22- годишно момиче от Сандански.

26-годишен водач от гр. Хаджидимово, в района на разклона за с. Мосомище бил спрян за проверка от служители на РУ-Гоце Делчев. В колата на водача е открита 2, 2 грама тревиста маса, реагираща положително на канабис, а с техническо средство е установено, че шофьорът шофира след употреба на наркотични вещества.

Мъж на 32-години от Сандански пък е спрян и след проверката се установило, че в себе си има 0, 840 грама кокаин. Шофьор от Дупница пък, бил спрян в Благоевград, и след тест за дрога, се установило, че кара след употреба на наркотични вещества. И така е всеки ден. Това е основна информация от полицейското денонощие и само част от примерите, с които се сблъскваме всеки ден.

Пияните и дрогирани шофьори продължават безсъвестно да се качват на автомобилите си, да шофират без доза страх и ако случайно попаднем под автомобилите им- ние сме виновни. Всеки ден поне 10 шофьора от Югозапада са хвани да шофират пияни или дрогирани. И докато при едни става въпрос „просто за една бира“, то други вземат сериозно количество наркотици, които тотално замъгляват разсъдъка им и ги правят опасни за себе си и за останалите участници в движението. Не са редки случаите, в които катастрофите са дело на дрогирани водачи на МПС.

Най-често такива, които пушат марихуана. Тенденцията се задълбочава, статистиката умопомрачителна. От МВР съобщават, че от началото на годината до края на октомври са хванати над 2700 шофьори, след употреба на наркотици. Кратката справка показва, че дрогираните зад волана са се увеличили. Първенци по градове на дрогирани шофьори остават София, следвана от Бургас, Пловдив и Стара Загора. На челните места по заловени дрогирани водачи е Областната дирекция на МВР в Благоевград.

Какво обаче получават дрогираните- когато ги хванат?

През септември 2015 г. беше променен Наказателният кодекс. Част от промените бяха свързани с шофиране след употреба на наркотици. Депутатите записаха- от 1 до 3 г. затвор за дрогирани зад волана и глоба от 500 до 1500 лв. Практиката обаче показва друго. Съдебните власти рядко повдигат обвинение на провинилите се мъже или жени, заради смекчаващи вината обстоятелства, а именно пристрастеност към наротиците, което моментално превръща подсъдимия в болен човек : повечето провинили се получават наказание- глоба. Тези влезли в затвора са изключително малко.

Дрогата освен ужасни последствия на пътя, може и тотално да обърка психичното ни здраве. Д-р Дора Пачова (лекар хомеопат и председател на Асоциацията на лекарите хомеопати в България) казва, че Проблемите могат да бъдат отключени веднага, а може и да минат години, преди да станат осезаеми. Младите хора обичат да експериментират, да пробват нови неща, да пренебрегват рисковете.

Момиче в 10 клас например отключва много силна страхова невроза след събиране на група от класа. Пробвало със съученици амфетамини и марихуана. “Естествено, децата имат нагласата, че ще им се случи нещо хубаво, но понякога става точно обратното. След първоначалния шок те се притесняват да кажат на родителите какво им се е случило. Страхуват се и да откажат на приятелите, защото рискуват да бъдат изхвърлени от групата. На тази възраст това е изключително болезнено”, описва случая д-р Пачова.

Момичето спира да контактува със съучениците си. Отказва да ходи на училище. Семейството дълго време се е чуди какво се случва докато накрая решава да потърси специализирана помощ. Истината излиза наяве едва при разговор на д-р Пачова насаме с момичето. Все по -често виждаме деца, които пушат цигари марихуана, утешевайки се, че това е лека дрога. Лека, но с тежки последици, обикновено проявяващи се след време.

В Благоевград на ул Иван Михайлов в Благоевград-се намира център за лечение на зависимите от дрога, около центъра е пълно с игли, свидетелстващи за ужаса на посетителите на този център. Силно зависимите правят опити да се откажат, но малцина успяват. Спринцовките и иглите си стоят небрежно на улицата, на метри от Бюрото по труда в града и от някои от най-посещаваните кафета в района. Голяма част от употребяващите наркотици се качват на коли и шофират безотговорно, независимо от опасното действие на забранените вещества, така по пътищата ни става все по-опасно, въпреки ежедневните акции "антидрога", които местната полицейска дирекция провежда.

Костадин Костов


Още за: водачи   вещества   дрога   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар