Джудистите на “Вихрен” взеха 11 медала от силния международен турнир в Солун

01 февруари 2011 00:20   9636 прочита
Б. Трънков /вляво/ донесе първия медал за санданчани в Солун

Домакините пак въртят гръцки номера, пращат ас на санданчани в кат. до 90 кг вместо до 73 кг

Отборът на “Вихрен” се завърна с общо 11 медала от Солун, където участва в силните международни турнири по джудо и кураш. В двете прояви участваха представители на 12 страни, както и на част от водещите български клубове. Те с охота приеха да вдигнат нивото на игровата си подготовка преди държавните лични шампионати, които започват след по-малко от месец. Първи на тепиха в спортен център “Евозмос” излязоха децата. При момчетата до 12-годишна възраст Борислав Трънков спечели бронзово отличие в кат. до 50 кг.

Схватките продължиха с двубоите за подрастващи, където радост на “Вихрен” донесоха Станислав Стоев /до 66 кг/ и Димитър Голаков /+73 кг/ с третите си места сред юношите младша възраст. До същото стъпало на почетната стълбичка стигна и Георги Настев /до 73 кг/, но в старшата възраст. Пламен Гюров /до 60 кг/ направи зрелищна серия от победи и стигна до финала при младежите, където в драма с продължения отстъпи на турски съперник, бивш европейски шампион за кадети. Атанас Клечев /до 55 кг/ взе бронз, а Нина Скачева /до 70 кг/ - сребро. Треньорката на санданските надежди Марина Маламова /до 57 кг/ отстъпи едва в битката за златото при жените.

Тенденциозно съдийство подряза крилата на Тома Кацарски /до 73 кг/ още в първата среща, като не му зачете техника за ипон /чиста победа/. Поражението на старта позволи на вихренския ас да се бори най-много за трето място. Той го спечели, но горчивината от пропуснатия шанс за финален сблъсък остана. На следващия ден бившият еврошампион по самбо Борис Борисов прибави бронз в колекцията на санданчани в кат. до 73 кг. от турнира по кураш. За същата категория се записа и Тома Кацарски, но по-късно с изненада установи, че незнайно как е прехвърлен до 90 кг. Устремът на Марина Маламова в кат. до 63 кг. бе спрян едва в решителния двубой за златото от брутална узбекистанка, която по-рано в турнира контузи една от съперничките си.

Първоначално домакините обявиха, че ще разпределят наградния фонд в състезанието по кураш между всички призьори, но после се отметнаха и дадоха пари само в абсолютната категория. Очакваше се в нея да участва и санданският национал Иван Илиев, но в последния момент той предпочете да насочи вниманието си към най-големия европейски турнир по джудо - “Мастърс” /Париж/, който носи точки за олимпийска квота.

Още за: джудо   медали   Гърция   Още от: Спорт