Разработване на фирмена стратегия за създаване на нови стоки, събирането на идeи за нови стоки, анализ и оценка на идеите като етапи на процеса на създаване на нова стока

11 юни 2015 06:45   4263 прочита


Проблемът за разработването на нови стоки в маркетинговата дейност е един от ключовите въпроси за успеха на пазара. С помоща на новата стока, фирмата се предвижва напред, формира нов пазар, изпреварва за определен период конкурентите си и на тази основа увeличава доходите си. Маркетинга предполага цяла система от критерии, по които може да се действа, решавайки проблема за пазарната новост на стоките. Това не са само принципно нови стоки, или пък стоки удоволетворяващи нови потребности. Това е и нова опаковка на пазарното изделие, това е и нова цена, това са и нови предимства и повишаване на рекламоспособността и т.н. Използването на нови суровини и ресурси също е признаване на нови стоки на пазара. Процеса на създаване или разработване на нова стока се нарича иновация. Най- важното при разработването на нов продукт е идеята. Възможни са три подхода за генериране на нови идеи:

- маркетинг, чрез проверка на идеята при потребителите
- експертна оценка
- управленска и технически анализ на идеите отнемащи много време и тенологии, които нямаме

Желателно е оценката да се извършва при използване и на трите подхода.

За създаването на нови идеи обаче, могат да се използват и най- различни методи. Те се разделят главно на две групи:

1. Методи на интуитивната асоциация- те биват

- метод на мозъчната атака
- дискусия - имаме 6 групи по 6 участника и всяка група обсъжда за 6 мин. проблемите по първия метод и после се събират за общо обсъждане
- метод на записването, като първия, но идеите се записват, а не се казват
- метод 6-3-5- шест души записват по три идеи за пет минути и после се разменят лисчетата и всеки се опитва да създаде нова идеи на база на другите, имаме общо 108 идеи
- банка на идеите- като предишния, но всеки пише по 4 идеи и после оставя листа в банка и взима нов. На които му се изчерпят идиете звима от банката нов лист с идеите на някой друг и почва да мисли върху тях.

2. Метод на интуитивното противоречие- носочен е към създаване на идеи от творчески умове. Такъв е например метода на морфологичния анализ.

След създаването на идеята се много важни критериите за ориентиране. Маркетинга предлага система от пазарни, стокови, пласментни и произвоствени критерии, които ориентират производителите за усъвършенстването на своите стоки, за да получат от тях известни предимства на пазара. Съществуват няколко вида критерии, по които можем да оценим пазарната новост на изделията:

1. Пазарни критерии

- за задоволяване на нова потребност
- преспективи за разширяване на пазара
- степен на конкурентно предимство пред други стоки
- степен на стабилност на пазара

2. Стокови критерии

- технически характеристики
- нова, уникална и надеждна опаковка
- по- удачно, спрямо конкурента съотношение цена- качество

3. Пласментни критерии

- обвързване със съществуващ асортимент
- активна реализация
- висока рекламна способност

4. Производствени критерии

- оборудване и персонол на фирмата
- нови суровини и ресурси
- нови технологии на проиводството

Нововъведенията са важна сфера от дейността на фирмите. Ефективната политика на фирмите, относно нововъведенията позволява по- добре да се приспособят към изискванията на пазара и да увеличат получаването на печалба.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар