Проф. Домозетов: Студът съсипа реколтата в Кюстендилско, 7 млн. лева щети по продукцията

09 юни 2016 09:27   1 коментар   4134 прочита


Между 5 и 7 млн. лв са щетите за стопанската продукция в Кюстендилско заради климатичните събития, пострадал е и пазарът на труда – 1500 човека, това каза кметът на Кюстендил Петър Паунов по време на участите в заседанието на земеделската комисия. Той предложи да има компенсаторни механизми за производителите на плодове, които миналата година са регистрирали продукция и са участвали на пазара.

Да се подпомагат производители на светло, призова той във връзка с унищожените овощни насаждения тази година заради късните пролетни студове. По думите на Ивайло Борисов, стопанин на 70 дка черешова градина, температурите са паднали до минус 6.5 градуса, когато вече е имало не просто цъфтеж, но и завързани плодове.

По думите на проф. д-р Димитър Домозетов от Института по земеделие в Кюстендил студовете са поразили не само череши, но и ябълки, и сливи. В района на Кюстендилско се произвеждат 5 хил. тона череши годишно и там са една трета от насажденията в страната. Домозетов подчерта, че има риск за реколтата следващата година, тъй като бялата ръжда обезлесява дърветата и така плодните пъпки, които се подготвят за догодина, няма как да бъдат изхранени. Разходите, които стопаните ще направят, ще са между 150 и 250 лв/дка, и те няма да имат възвръщаемост, т.е. ще са загуба за производителите.

Дора Ненова, директор дирекция „Държавни помощи и регулации“ в МЗХ, уточни, че стопаните трябва да подадат заявления за пропаднали площи. При констативен протокол за 100% пропаднали площи, стопаните могат да получат до 80% компенсация на разходите. За миналата година тези 80% са възлизали на 149 лв./дка. Изплащането на щетите е в следващата година. Тази година са разплатени общо 6 млн. лв за пропаднали площи през миналата година. Към момента в Кюстендил са подадени 30 заявления за пропаднали площи, издадени са констативни протоколи за пропаднали площи – 23 ха с различни насаждения.

Министър Танева препоръча на земеделците да регистрират щетите си и да застраховат продукцията си, за да може да им бъде изплащано за загубите. Agrozona


Още за: пазар   щети   продукция   Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
09 Юни 2016 11:00 | Анонимен
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Ужас!!! Горките земеделци : (




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар