Общественото обсъждане на актуализирания План за управление на Национален парк „Рила“ ще се състои на 23 септември

16 септември 2015 12:45   2 коментара   4718 прочита


Изпълнителите на проекта събират неправителствения сектор, общини и бизнес 5 пъти, за да чуят техните становища и коментари, преди да завършат документа

Общественото обсъждане на актуализирания План за управление на Националния парк „Рила“ ще се състои на 23 септември 2015 г. в Благоевград, на което са поканени над 80 неправителствени организации, ресорни институции, бизнес, общини и граждани. ДЗЗД „Рила консултанти“, изпълнителите на проекта за Актуализация на Плана за управление на НП „Рила“, който след влизането си в сила ще действа в периода 2015-2024, ще предоставят трибуна на всички заинтересова страни, които в рамките на еднодневното обществено обсъждане да изразят становища и аргументи с цел максимална изчерпателност и полезност на документа.

В рамките на три месеца са се провели общо пет работни срещи между „Рила консултанти“ и неправителствени организации, ресорни институции, ръководства на 12 общини в обхвата на парк Рила, на които детайлно са обсъждани характеристика на абиотичните фактори и биологична характеристика, културна и социално-икономическа характеристика и оценка, основни и специфични проблеми на защитените територии, потенциална стойност на защитените територии, дългосрочни цели, ограничения и тенденции, зониране, режими, приоритети през следващия 10-годишен период, програми и проекти, които ще бъдат заложени в актуализирания План за управление.

Вследствие на тези работни срещи „Рила консултанти“ са получили над 50 предложения и становища, в това число и от неправителствения сектор, голяма част от които са намерили своето отражение в проекта за актуализация на Плана за управление на Рила, пише "24 часа". До 23 септември, когато ще се проведе официалното обществено обсъждане, всички заинтересовани страни все още могат да изпращат и мотивирани предложения за промени в плана, който е публикуван на страницата на проекта (www. pu-rila.info).

От проведените теренни проучвания по време на изготвяне на Плана за управление става ясно, че горите на територията на парка се увеличават с над 14 хил. дка, основно бял бор, смърч и бяла мура, а новите формации от клек с над 16 хил. дка. От общо 45 653 ха горски територии увеличението на залесените площи е с над 3000 ха, а запасите на дървесина в горите към настоящия момент са 10 млн. куб.м. Над 160 експерти на изпълнителя на проекта са били ангажирани с обхождане на терените в различните паркови участъци.

На база направените анализи от теренните проучвания в актуализирания План е предложено обособяване на нови зони с ограничено човешко въздействие (ОЧВ), тъй като са регистрирани натрупване на консервационно значими видове растения, бозайници, безгръбначни, птици и хабитати. В актуализирания документ са формулирани 28 забрани, норми и условия, общовалидни за територията на НП „Рила“, които да залегнат в актуализирания План за управление, съгласно чл. 21, т. 16 от Закона за защитените територии.

2 коментара
17 Септември 2015 00:26 | Рила
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

И къде ще се проведе? Ясно, в Благоевград, но къде? Или ще е тайничко и полекичка, че остана неразпродадена земя!?


17 Септември 2015 00:31 | Залог
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ограничено човешко въздействие (ОЧВ) - много ми се иска да ми разясни някой схемата на това определение.... На мен ми звучи така: Да подпомогнем изсичането на гората, разходките с джипове от нагли и неугледни пияни селяндури или има нещо ново? Ограничението (ОЧВ) е за простолюдието ли в нова схема?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар