Нов предмет “Мислене”, заменя часовете по информатика в училищата

10 май 2015 15:47   4 коментара   6213 прочита
Съдържанието на сегашния предмет информационни технологии не е адекватно на знанията и уменията на учениците.
Съдържанието на сегашния предмет информационни технологии не е адекватно на знанията и уменията на учениците.


Съдържанието на сегашния предмет информационни технологии не е адекватно на знанията и уменията на учениците.

Сегашните уроци само губели времето на учениците

Нов учебен предмет мислене да замени сегашния информационни технологии, изучаван в училище от 1-и до 12-и клас. Тази идея на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) е предложена за обсъждане на образователното министерство, съобщи вчера зам.-шефът на организацията Явор Джонев, който е председател и на Института за прогресивно образование. „Сегашното учебно съдържание по информационни технологии не е адекватно и губи времето на учениците”, подчерта той в интервю за БТА, цитирани от Монитор. И посочи, че затова изцяло трябва да се обнови съдържанието и методите на преподаване по този предмет към мислене, творчество, дизайн и информатика.

Джонев уточни, че от Министерството на образованието и науката се отнасят положително към идеята и дори вече било договорено да се създаде екип от университетски преподаватели, представители на МОН и на софтуерната индустрия. Той ще разработва съдържанието на новия предмет мислене и ще го изпробва в реална среда. Това включва уточняване на методи на преподаване, целеви компетентности, междупредметни връзки, както и програма за преквалификация на учителите и оценката на качеството.

Чрез новия предмет у учениците ще се изграждат умения за решаване на проблеми, както и способности за разсъждение, моделиране и творчество по произволни въпроси. Предвижда се също информационните технологии да са вградени в самия процес на учене и по този начин да се придобиват умения за работа с тях.

„Това ще е дълъг процес и ще отнеме вероятно няколко години“, подчерта Джонев. Още от следващата година обаче ще започнат да се

въвеждат пилотно отделни уроци

по мислене с учители на избрани места. „Това е дейност за развитие и изследване на резултатите, която задължително трябва да бъде извършена, преди да сме сигурни, че този предмет може да се въведе в цялата ни образователна система“, обясни експертът.

В момента уроците в часовете по информационни технологии за 9-и клас например включват запознаване с персонален компютър, същност на компютърната текстообработка, вмъкване на обекти в текстов документ, вмъкване на символи. Това са все неща, с които съвременните тийнейджъри отдавна са наясно и прилагат при общуването си в социалните мрежи. Затова и по време на часовете по информатика масово скучаят и в резултат губят интерес към учебното съдържание.

Предлагат професия програмист след 9-и клас

Всеки ученик между 9-ти 12-и клас да може да изучава по желание професия програмист, без значение какво училище посещава, предлагат от БАСКОМ. Идеята е извън учебните часове тийнейджърите с интерес в тази сфера да се запишат да изучават професията в образователни центрове, които ще бъдат създадени в градовете. „Така, за две години ще се придобива професионална квалификация за програмист, за да може в 12-и клас учениците да влязат като стажанти в реална работна среда - не просто да изкарват пари, а да се научат да работят в екип и да поемат отговорност”, обясни пред БТА зам.-председателят на асоциацията Явор Джонев.

По думите му учениците няма да заплащат нищо за тази професионална квалификация, защото тя ще бъде официална програма на МОН. Те паралелно ще трябва да завършат и средното си образование с определен минимален успех. Целта била през септември 2016 г. да бъдат открити поне два пилотни учебни центъра, единият в София, а вторият - в Пловдив. За да се обхванат всички желаещи ученици обаче, били необходими около 15 центъра в по-големите градове в България.

„Нашата амбиция е да може 10% от завършващите - около 6 000 ученици, да имат професионална квалификация за програмист. Тази идея се вписва в дуалното образование и в интегралните професионални колежи, предложени от министъра на образованието Тодор Танев“, отбеляза Джонев.

 

4 коментара
10 Май 2015 19:50 | Лука Тъпанаров
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Огромната час от българчетата вече второ поколение не са научени да мислят, те са само папагали и консуматори, масово абитуриенти и студенти не знаят дори таблицата за умножение! Как ги виждате да учат "Мислене", след като и родителите им не го могат?!


10 Май 2015 22:58 | до доктора
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Предлагам новите предмети в училище да са мислене, играене, пеене, блеене, зяпане, мързелуване, лудуване и умуване. Умуване що още да се промени та некой нов тъпънар да се нагуши с пари. Ся с новия предмет мислене ще се отприщи една вълна от преквалификации ... та ще залее джобовете на някои хора с мноооого хилядарки.


10 Май 2015 23:35 | Мислещ
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

"В момента уроците в часовете по информационни технологии за 9-и клас например включват запознаване с персонален компютър, същност на компютърната текстообработка, вмъкване на обекти в текстов документ, вмъкване на символи. "
Който е казал тези думи, не познава учебните програми по ИТ за 9 и 10 клас и по-точно методическите указания към тях. Колкото до "Мисленето", то се формира в рамките на всички учебни предмети. Необходимо е в МОН все пак някой да МИСЛИ и да промени ДОИ и учебните програми към тях, а след това и учебниците. Недопустимо е в нов урок да има над 10 нови понятия. Подкрепям "до доктора" - на някой много му се иска да прави преквалификации, платени от нашия джоб.


11 Май 2015 10:13 | !!!!
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Тези в МОН, не могат да мислят. Впрочем, не са виновни, за това се иска мозък.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар