Министър К. Ангелов в Благоевград: Студенти от Медицинския колеж да се включат като болногледачи, вечерен час за учениците в Г. Делчев

19 октомври 2020 23:59   8579 прочита


Национален здравен логистичен щаб ще заработи от другата седмица, въвеждане на изключително безкомпромисен контрол във всяка една точка, това обеща тази вечер в Благоевград здравният министър Костадин Ангелов след посещението си в болничните заведения в областта.

След посещението си в Благоевградска област днес здравният министър Костадин Ангелов, заедно с областния управител Бисер Михайлов дадоха брифинг. Министър Ангелов днес посети болниците в Сандански, Гоце Делчев, Разлог и Благоевград. Във връзка с усложнената обстановка в областта с разпространението на COVID-19, министър Ангелов участва в заседанието на Областния кризисен щаб.

„Ситуацията в Благоевградска област е следната: имаме логистични затруднения по отношение на наличието на легла в болницата в Гоце Делчев и съответно намиране на решения за евентуална нужда на пациенти там.

Днес на щаба, който беше проведен от областния управител, беше взето решение и то е следното – ако в болницата в Гоце Делчев има възможност да бъдат разкрити допълнително 10 легла, които да бъдат ситуирани на територията на вътрешно отделение, с което болницата разполага, и съответно при изчерпване на тези нужди, пациенти от болницата в Гоце Делчев да бъдат насочвани в болницата в град Разлог“, каза министър Ангелов.

Според него това е обсъдено, дискутирано надълго, след което е взето решението по този въпрос, предаде БГНЕС. По отношение на другите лечебни заведения на територията на област Благоевград – в болницата в Сандански, болницата в Разлог, болницата в Благоевград, болница „Пулс“, белодробна болница, няма затруднения по отношение на наличието на болнични легла.

Проблемът остава персоналът – тоест наличието на лекари и сестри, които да се грижат за пациентите в лечебните заведения и по-специално в малките болници в Гоце Делчев, в Сандански, в Разлог.

„Дискутирахме няколко възможни решения и по-специално две от тях искам да отбележа – едното е възможностите, които предоставя Медицинският колеж за сестрите в Благоевград, а именно разрешаване на учащите се да стажуват в тези лечебни заведения с оглед подпомогнат работата на професионалистите по здравни грижи там“, обясни здравният министър.

Втората възможност за болницата в Гоце Делчев е специализантите, които са назначени на трудов договор в лечебното заведение и които в момента си карат стажовете в столицата, съответно да намерим форма и възможност те да могат да работят и в болницата в Гоце Делчев и да помагат на своите колеги.

„Целта на всичките тези мерки, които са взели и колегите, е намаляване на кривата на заболеваемостта в Благоевград и влизането в едни и по-нормални числа, за да можем да посъветваме хората свободно да пътуват към Благоевградска област.

Ако всички спазват мерките, очакваме заболеваемостта да спадне с около 30%“, категоричен бе министър Ангелов.

Той добави, че в момента имаме едно изключително неглижиране на цялата ситуация имаме неглижиране на спазването на противоепидемичните мерки. Те са елементарни – най-важната от тях е носенето на маски на закрито към настоящия момент.

Ако всички на закрито носят маски, ако закритите помещения, където събират много хора, се проветряват, ако хората спазват разумна дистанция от не по-малко метър и половина в общуването си, ако не се струпват на големи групи и навън и вътре, тогава ние ще ограничим разпространението на инфекцията до степен, че тя да не представлява някакъв тип препятствия пред нормалното функциониране на здравната система и това е нашата цел, която ние ще продължим да преследваме.

„Забелязвам от всичките обиколки в областите един логистичен проблем – налага се преместването на болен от едно лечебно заведение в друго лечебно заведение или пък има недостиг на лични предпазни средства в една болница в друга болница. Всичко това е дефицит в организацията. За да бъде премахнат този дефицит в организацията, с моя заповед от другата седмица ще заработи Национален логистичен щаб, който ще бъде ситуиран в София, най-вероятно в Министерство на здравеопазването“, обясни здравният министър.

Той ще има 24-часовов работен ден, той ще прилича на кол център, държавата ще бъде разделена на шест региона, всеки отделен регион ще включва по няколко административни области на деление. Ролята на работещите в този логистичен щаб ще де да осъществяват и да компенсират всички дефицити в системата, така че българските граждани да получат навременна и достатъчна медицинска помощ и грижа във всяка една точка на територията на Република България.

Да нямаме хора които да чакат да бъдат приети в лечебно заведение или да чакат преместването им от една област в друга област с органите на центровете за спешна медицинска помощ или пък някъде да има нужда от Ремдесивир и да се чака одобрение, административна процедура така нататък. Ролята да имаме бързи решения за много бързо време, защото най-важна навременната помощ и това е основен принцип в медицината.

„За този вирус не можем да говорим с КПП-та, за този вирус можем да говорим само с няколко неща – на първо място е здравият разум – всички да знаят, че вирус има и този вирус е опасен, от този вирус умират хора, този вирус не е грип, не е обикновен грип, от него си отиват лекари и сестри. Второто нещо е да говорим с интелект, да не говорим със страхове, да говорим с ясни осъзнати цивилизовани решения, да говорим с дисциплина, да носим маски – тоест да спазваме правилата.

От днес нататък ще въведем изключително безкомпромисен контрол във всяка една точка, в която може да има контролиращ орган. Синхронизирали сме действия абсолютно всички държавни институции и няма да позволим на никой да си мисли, че е по-голям от правата на всички. Правата на всички са еднакви, правото на живот е над всички останали права, така че контролът ще бъде повсеместен и той ще бъде безкомпромисен.

Санкциите ще бъдат еднакви за всички ще ги налагаме, докато хората почнат да спазват мерките, не само хората, а и всички институции, които са длъжни да следят за тях, там, където се неглижират, ще бъдат наказвани“, категоричен бе здравният министър.

Според него затягане на мерки към този момент категорично няма да има.

Не спират да валят предложенията за носенето на маски на открито.

„Нямаше лечебно заведение и лекарите, и сестрите да не поставят това условие, за да продължат да работят, защото те казват, че са а изоставени от нас.

Ще обсъдим тези техни притеснения с главния държавен здравен инспектор доцент Кунчев.

Тогава ще вземем всъщност това решение дали а тази мярка да бъде въведена – пак казвам, тази мярка не е ограничаване, тази мярка не е затваряне, тази мярка не е абсолютно никакво лимитиране, тази мярка има две цели: да спаси колкото се може повече хора от заболяването и да спаси колкото се може повече здравни кадри, медици, сестри, санитари, за да има кой да ни лекува и за да има кой да стои на първа линия денонощно“, завърши министър Ангелов.

„На последното заседание, което направихме с кметовете на 14-те общини на територията на област Благоевград чрез видеоконферентна връзка, взехме следните решения: на първо място всяка една община създава собствени екипи, има пълните права за извършването на контрол по спазването на противоепидемичните мерки, носенето на маски на затворени помещения, възможност да налага административните наказания, които са предвидени за в закона – първото нарушение се санкционира с 300 лв. и последващото такова вече на 1000 лв.“, каза областният управител Бисер Михайлов

Според него целта е освен екипите на РЗИ, на полицията, които стартират усилени проверки на територията на област Благоевград, и общински екипи да се включат с цел по-строг и сериозен контрол на спазването на противоепидемичните мерки.

„Моето очакване в рамките на 14 дни да проследим какъв ще бъде резултатът от тази дейност именно по контрол на спазването на мерките и разбира се дано и вътрешното убеждение на хората сработи, така че да намалим степента на заболяването Covid-19 на територията на област Благоевград, за да можем и да облекчим изключителното натоварване върху здравната система и върху лечебните заведения на територията на областта“, обясни областният управител.

Той добави, че самите кметове на общини имат в оперативната самостоятелност да взимат решения и да налагат ограничителни мерки, които да доведат до намаляване на разпространението на заболяването. Такива вече са наложени от кметовете на община Якоруда, община Белица, община Благоевград относно забрани за провеждане на сватбени тържества, кръщенки.

„Днес проведох и пореден разговор с кмета на община Гоце Делчев, като а аз се предвижда обсъждането на вариант учениците да бъдат сложени под вечерен час, тъй като наистина положението в община Гоце Делчев и района по отношение на болните от covid-19 също е сериозни преди натоварването на болницата.

Тези мерките ще бъдат гласувани на щаб и отново въведени.

Нека покажем, че можем да ограничим контактите си в рамките на поне 14 дни, така че да се види обратният резултат и намаляване на болните в област Благоевград, за да можем да излезем от така наречената „червена зона“, каза в заключение областният управител.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар