Интервю по актуална тема! Управителят на ВиК Благоевград инж. Р. Димитрова: Повишаването на цената на водата ще подобри възможностите на ВиК операторите да инвестират в по-добро качество на услугата и мрежата

19 септември 2018 09:48   1 коментар   18977 прочита


След по-малко от месец, на 9-ти октомври, предстои събрание на ВиК асоциацията, на което ще бъде разгледан важният казус

Темата за вдигане на цената на водата се дискутира повече от две години като в голяма част от ВиК дружествата в страната повишаването на цените се случи през 2016 и 2017 г. На 9 октомври предстои общо събрание на ВиК асоциацията, на което въпросът ще бъде обсъден и решен.

За всички е ясно, че без да се генерира достатъчен финансов ресурс, няма как държавата да инвестира сериозно в реконструкция на ВиК мрежите. Въпреки това въпросът за по-високите цени на битовите услуги вълнува хората и е особено актуален в момента.

Срещнахме се с инж. Росица Димитрова, управител на ВиК Благоевград, за да отговори на въпроси, вълнуващи хората.

Г-жо Димитрова, кое налага повишаването на цената на водата за региона на Благоевград, питаме ви, защото въпросът вълнува изключително много жителите на областта?

Благодаря за възможността да отговоря на вашите въпроси. Първо, бих искала да споделя с вашите читатели, че цената на водата в Благоевград не е променяна от 2010 г. насам. През това време, вие сами знаете, че цените на другите комунални услуги се вдигаха многократно.

Вдигнаха се и разходите за труд, поддръжка на мрежата и материали. Не е възможно ние да работим и да предлагаме качествена услуга, ако нямаме насреща ресурс, с който да подкрепяме тези дейности.

Към настоящия момент комплексната цена, заплащана от благоевградчани е в размер на 1, 39 лв. без ДДС, одобрена от 2010 г.

Тя включва няколко компонента:

„доставка на питейна вода“ с цена 1, 02 лв. без ДДС

„отвеждане на отпадъчни води“ с цена 0, 13 лв. без ДДС

„пречистване на отпадъчни води“ с цена 0, 24 лв. без ДДС

Тази цена е крайно недостатъчна за покриване на текущите разходи на дружеството, предвид увеличението в цените на услуги, материали и електроенергия. Още по-голямото предизвикателство за нас е, че тази цена не е достатъчна за генериране на средства за инвестиции. На обособената територия на дружеството все още липсва консолидация и ние не можем да разчитаме на допълнително финансиране от Европейския съюз, въпреки това спазваме стриктно задължителното ниво на инвестиции, заложено в Договора с Асоциацията по ВиК Благоевград. Поради тази причина е необходимо цените на предлаганите услуги да бъдат актуализирани.

Нашето предложение е цената на водата за клиенти на ВиК Благоевград да се повиши с около 20 %. При положение, че средното потребление на домакинство в района е 9-10 куб. метра, то поскъпването ще бъде с до 1. 80-2 лв. на домакинство, което според НСИ е доста под социално поносимото за област Благоевград.

Регион Благоевград е един от малкото, където все още няма повишаване на цената на водата.

Ако погледнете към други градове от България – ще видите, че в някои от тях цената се вдигна до 70 %, а реално ние искаме минимално възможното повишение. За сравнение цената на водата в други сходни по големина ВиК Оператори е значително по-висока. На територията на „ВиК“ ЕАД – Бургас потребителите плащат комплексна цена в размер на 2, 27 лв. /куб. м. без ДДС, на територията на „ВиК Добрич“ АД – 2, 73 лв. /куб. м. без ДДС, а на територията на „ВиК“ ЕООД – Враца цената е 2, 53 лв. /куб. м. без ДДС.

Основният проблем във ВиК сектора е липсата на достатъчно средства за инвестиции, но към него може да добавим вече и липсата на достатъчно средства за привличането и задържането на квалифицирана работна ръка. За справяне с тази ситуация Министерството на регионалното развитие и благоустройството подготвя нов Закон за водоснабдяването и канализацията, в който е разписан тарифен модел, предвиждащ въвеждането на т. нар. такса „солидарност“ от 10 стотинки за кубик, която ще се заделя за инвестиционни нужди. Идеята е натрупаните от тази такса средства да се разпределят за инвестиции в регионите, в които липсва консолидация на сектора. Към настоящия момент нормативната уредба, касаеща ВиК отрасъла, е уредена главно със Закона за водите и Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационни услуги и техните подзаконови нормативни актове.

Другият проблем, с който се борите от доста време, е липсата на консолидация в региона и оттам невъзможността да се привлича европейско финансиране за работата ви.

Има ли напредък по този въпрос?

Асоциацията по ВиК в област Благоевград е факт от три години, но липсва консолидация на обособената територия на дружеството, което е пречка за получаване на безвъзмездно европейско финансиране във ВиК сектора. Все още не сме успели ефективно да привлечем общините Кресна и Сандански, но се надявам това да се случи съвсем скоро. Притесненията на жителите на тези две общини за прекалено висока цена на предоставяните услуги по водоснабдяване и канализация са неоснователни. Цената на предлаганите услуги ще бъде единна за всички потребители на дружеството на територията на областта.

Същевременно ще бъде подобрено качеството на предлаганите услуги, въвеждане и спазване на високите стандарти в сектора. Винаги сме заставали с лице пред хората, по всяко време, те могат да разчитат на нас. Процесът на консолидация се случи ефективно на много места в България и техните асоциации успяват да работят успешно с държавата за осъществяване на проекти с европейско финансиране за рехабилитация на мрежата и повишаване качеството на водата и услугите.

Нека да погледнем към тях и да вземем добрия пример.

Въпреки трудностите при осигуряване на финансов ресурс за инвестиции в съоръжения и реновация, ВиК Благоевград се отличава с много добри показатели на работа, включително и финансови. Как се справяте?

С общите усилия на мениджърския екип на дружеството и на всички колеги, ние постигнахме успехи в няколко направления: постигнахме висока събираемост на вземанията – над 90%, стараем се с наличния ресурс да въвеждаме иновации, да подобряваме качеството и да реализираме мерки за намаляване на загубите на вода. Подобряваме непрекъснато обслужването на нашите потребители, организираме информационни кампании и насърчаваме децата и техните родители как да пестят водата и да я пазят чиста. Инвестираме в обучения на служителите ни, мотивираме ги и да бъдат отлични професионалисти и клиентски ориентирани.

Подобрихме финансовите резултати за 2017 г. спрямо 2016 г. и с реализираната от дружеството печалба придобиваме нови активи и модернизираме съществуващите във връзка с подобряване оперативните възможности и конкурентоспособността на дружеството. За съжаление тези средства обаче не са достатъчни за реализация на по-мащабни проекти за реконструкция на ВиК мрежи или съоръжения, каквито бихме искали да осъществим. Ежегодно дружеството обновява наличната механизация и през изминалата година бе закупена каналопочистваща машина, която ще даде възможност за по-ефективно обслужване на канализационната мрежа.

Защо са необходими сериозни инвестиции за модернизиране на водопроводната мрежа?

Като цяло водопроводната мрежа е стара, което не е проблем, ако тя се поддържа и развива.

Средната й възраст в Благоевград е 35-40 години, но има и населени места с мрежи на над 50 години, като е имало периоди в които тя не е била поддържана достатъчно. Нашата задача е сериозна и изисква сериозен финансов ресурс - дължината на обслужваната водопроводна мрежа от дружеството е 1 557 км, а канализационната мрежа е с дължина 404 км. Освен ВиК мрежите дружеството експлоатира 4 пречиствателни станции за питейни води и 4 пречиствателни станции за отпадъчни води.

Вашата работа се оценява успешно и вие получавате ежегодно авторитетни награди за опазване на околната среда. Защо е важно да работите и в тази насока?

През юни 2018 г. ние бяхме отличени с две награди в конкурс за „Най- зелени компании в България“ на b2b Media, едната от които за цялостен принос в опазването на природните ресурси. Изключително горда съм, че в своята дейност дружеството набляга на разделното събиране на отпадъците, рекултивация на терени с утайка от пречиствателна станция за отпадъчни води, възстановяване на опожарени горски терени и укрепване на свлачища. Това са само част от успешните мерки на дружеството, свързани с оползотворяването на утайките от процеса на пречистване на отпадъчните води, които и до момента са проблем на национално ниво.

Отделяме и изключително внимание на нашите потребители, за важността на този безценен ресурс – водата и неговото опазване. За мен обаче най-важната награда е доверието на потребителите, което виждам всеки ден. Благодарна съм и на всички наши служители за ежедневната им подкрепа за успешната работа на дружеството.

Проектът който ме вдъхновява най-много е създаденият от нас през 2017 г. „Музей на водата“, по повод 60-годишния юбилей на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград.

Разговаря П. Иванов


Още за: цена   вода   ВиК   асоциация   Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
19 Септември 2018 10:03 | MM
Оценка:
-16
 (
24
 гласа)

оооо има логика в това, което казва




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар