Илинден е: Тениски с надпис „Смочево” изместиха скарата на селския събор, изобрети ги местен бизнесмен

20 юли 2014 10:51   5 коментара   19569 прочита


Рилското село Смочево празнува с пищна програма, с традиционни селски сборове празнуват Стоб и Падала

20 юли е денят, в който православната християнска църква почита паметта на библейския пророк свети Илия. На този ден, в Рилското корито три села правят курбани за здраве и берекет и организират пищни селски сборове. На тях, по отколешна традиция, местните хора посрещат от близо и далеч свои близки, приятели и роднини и празнуват истински. Песни, танци и хора, скара и бира с приятни емоции, всяка година събират стари приятели от детството,, разпилени родове и мили спомени.

Затова никак не е чудно, че тази година, тениски с надпис „Смочево” бяха най-вървежната стока на селския събор тази година. Блузките от фино памучно трико, бяха разграбени още преди да задимят скарите и тъпаните да ударят началото на празненствата. 100-тина блузки буквално изчезнаха минути, след като видяха бял свят - в навечерието на големия за Смочево празник.

Оказа се, че хрумката за хитовите фланелки е на 46-годишният местен жител Димитър Методиев. Идеята на строителния предприемач била, да посреща свои приятели на гости у дома си, с хубаво червено вино и да ги провожда с подарък за спомен от родното му село. Поръчал десетина блузки няколко дни преди събора на селото, но останал без тях буквално часове, след като няколко негови съселяни видели идеята му реализирана.

„Наложи се да поръчам още 20-тина, но и тях ги разграбиха. Оказа се, че идеята ми да изпращам с тях гостите, които ми идват у дома е пред провал”, признава развеселен човекът. После Димитър решил да опита да задоволи желанието на всички и в навечерието на селския празник изложил още 100-тина от блузките на мегдана. „Хубаво е, че хората милеят за селото си, радвам се, че се гордеят с корена си, това ще ни съхрани като народ”, смята предприемачът.

Традиционните Илинденски празници в Смочево започнаха още снощи. Началото беше дадено от голямата гордост на селото – певческите групи към местното читалище, с ръководител Таня Булянска, неуморим и изключително деен читалищен секретар в Смочево.

В съботната вечер, селският мегдан на китното рилско селце, беше изпълнен до краен предел. Песни и хора под ритмите на оркестър и певци веселиха до среднощ жителите на Смочево, които посрещаха стотици свои близки, приятели и роднини от близо и далеч.

Празникът продължава и днес със света литургия в храма „Свети Пророк Илия” и курбан за здраве по случай деня на светеца - Илинден.

Християните почитат паметта на свети пророк Илия всяка година на 20 юли. Той се счита за най-големия библейски пророк, живял по времето на израилския цар Ахав. В преданията, житието на пророка разказва как при смъртта му, огнена колесница с огнени коне го отнесла с вихър на небето.

И в Смочево, подобно на целия християнски свят, почитат Свети Илия като повелител на летните гръмотевици и на този ден отдават почит към светеца с молитви за живот и здраве, благоденствие и щедра реколта.

Илинден се отбелязва тържествено с пищни селски сборове в още две села от Рилското корито - кочериновското село Стоб и рилиското селце Падала..

Валери Стефанов


Още за: памет   Св. Илия   курбан   Още от: Общество

Принтирай статия
5 коментара
20 Юли 2014 13:21 | 111
Оценка:
-12
 (
26
 гласа)

България се превърна в селски рай ! Селяните все повече проявяват селянията си и дори се гордеят с нея. Преди години драпаха с нокти и зъби да дойдат в града, донесоха селският си манталитет и селските си традиции, опитаха се през годините малко да озаптят селянията си и се гражданееха, а сега дойдоха времена на пълен хаос и те взеха да се връщат по-често там от където са произлезли, но само по празници, за да се "премерят" със съселяните си кой колко е успял през годините в града... Останете си на село и се занимавайте със земеделие и животновъдство, които бяха поминъка на дедите ви...


20 Юли 2014 16:29 | истина
Оценка:
10
 (
18
 гласа)

До 111 - още малко да звъннеш на 112, за да озаптиш злобата си към онези, които търсиш на пазара да ти продадат своя труд на безценица. Кой знае и от твоите предци може да има някои селяни. Доста от тези селяни са по-достойни и почтени от така наречените граждани, които са с "по-селски" манталитет. няма лошо да се запазят традициите и на такива събори да се срещат хора, които отдавна не са се виждали.


21 Юли 2014 08:38 | съгласен
Оценка:
-5
 (
9
 гласа)

Че какво лошо е казал 111 ?! Всичко казано е точно така! Като пазаруваме на пазара от селяните плащаме, а не вземаме безплатно. И цените съвсем не са от "труд на безценица", както е написал/а "истина", а са си като цените в магазините. А селските събори са си за селяните, дето наистина си мерят градските постижения - кой апартамент купил в града за себе си и децата си, кой коли и какви купил, на кой децата му завършили "вишо" в ЮЗУ и почнали в градскио съвет... Селяните не искат и не могат да разберат, че не всички имат селски корен ( пък за някои той е преди десетина поколения, което не е маловажно за изчистване на селския манталитет). Има селяни, които са природно интелигентни и бързо, още в 1- 2 поколения изчистват селския си тарикатлък, а за други и 5 поколения, родени в града не стигат и тормозят хората в града със селянията и простащината си!


21 Юли 2014 17:17 | аман от селяни
Оценка:
-4
 (
6
 гласа)

Селяните имат изключително болезнено чувство за собственост, всичко си е тяхно, дори и чуждото. Те са като тиква в мрежа - изблъскват всичко наоколо и се настаняват удобно без да се съобразяват с никого! Лижат, мажат и се подмазват докато не постигнат своето, а после не те познават. Недай Боже да си им съсед, окупират всичко общо, завземат част от двора ти докато не си се усетил, претенциите им нарастват с всяка изминала година и ако им направиш забележка те наричат селянин! Мога да напиша роман за селяните и селянията им, и за погражданяването им. От години и аз и родителите ми, и техните родители им търпим простотиите. А те са такива, че като видят че ги търпиш и показваш добро възпитание те вземат за глупак и още повече се изпростачват!


24 Юли 2014 09:19 | Градска девойка на село
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Не мога да опиша възмущението си от тесногръдите коментари по-горе!!! Вие откачихте ли? Вие не разбрахте ли колко празно е вече понятието селянин, ако го употребяваме само като епитет с обидно значение. Всичко е размито! Аз съм от София, 5 поколения назад рода са от София... и кво??? Знаете ли колко много "прекрасни" градски чеда познавам, дето са спрели с менталното развитие още преди импулса какви са, що са, от къде са да им е минал през мозъка. И който не е отишъл на село, не е видял хората, не е пил, не се е смял с тях, не е плакал с тях, няма меродавно мнение за МЕН. Да си от село не е лоша диагноза! Да си тесногръдо, озлобено и културно свит отвътре на вън е по-лошо! Щом не можеш да си отвориш очите и да видиш нещата, както са значи си приключил като човек... отнася се за гореизказалите се!!! И да, аз бях на този събор, докато моите съграждани софиянци са разхождали телеса по моловете и са пили лате в Коста кафе до като се селфят и тагват!

Да ви имам и градското, 10х!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар